Zümrüt Taşı Faydaları

Zümrüt Taşı, Zümrüt Taşının Özellikleri ve Faydaları | açık ve netZümrüt, Beril taşının alt türlerindendir. Saf Berilin rengi beyazdır. Zümrüde yeşil rengi, bünyesinde az miktarda bulunan krom ve/veya vanadyum verir.En kaliteli Zümrüt, saydam, çatlağı (kusuru) olmayan ve derinliği hissedilir yeşil renkte olandır. Ancak, “kusursuz zümrüt arayan zümrütsüz kalır.” Çok pahalı olanlar da bunlardır.

Zümrüt taşı çatlaklarının bulunmasıyla ünlüdür. Çatlağı olmayan kusursuz Zümrüt, nadiren bulunur ve olağanüstü değerli kabul edilir.Zümrüt, şiddetli darbeler sonucunda da iç
çatlaklar geliştirebilir.Çatlaklar yağ ile kapatılarak kusursuz zümrüt gibi piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle gerçek zümrüt almak isteyenler, az da olsa çatlağının bulunmasına dikkat etmelidir.

Bazı zümrütlerde yeşil renk daha hafiftir. Solgun yeşil, renksiz şeffaf veya beyazımsı bölümler iç içedir. Bu durum zümrüt bünyesindeki krom veya vanadyum azlığından kaynaklanır.Bu tür Zümrüdün değeri düşüktür, zira görende ilgi uyandırmaz, yani davetkâr değildir.Aşırı ısıya maruz bırakılanlarda da renk solgunlaşabilir veya taş mavimsi yeşil renge bürünebilir.

Bazı Zümrütlerde ise renk aşırı koyulaşır ve saydamlığı ortadan kalkar, opak hale gelir. Ayrıca bünyesine çevre kayalardan elementler de dahil olabilir.Bu durum da Zümrütün değerini düşüren etkenlerdendir.Piyasada ucuz sayılabilecek bedellerle satılan Zümrütler, bu iki türde olanlardır. “Kök Zümrüt” deyimi ise hatalıdır.

Zümrütle ilgili ilk sorun çatlaklan (kırıkları) olarak düşünülebilir. Ancak bu çatlaklar aynı
zamanda taşın zümrüt olduğunun damgasıdır.Çok sayıdaki çatlaklar onun değerini düşürse de, hiç çatlağının olmaması ya onun olağanüstü kaliteli olduğunu yahut çatlaklarının yağımsı maddelerle kapatılmış olduğunu gösterir.İkinci sorun renk ve yapı benzerliği taşıyan bazı taşların Zümrüt diye piyasaya sürülmesidir. Yeşil Florit, Prehnit, Diyoptaz, Emeraldin (yeşile boyanmış Kalsedon), Emeraldit (Yeşil Turmalin), Peridot, Olivin, Hiddenit, Yeşil Safir, Yeşilimsi Garnet bunlardandır. Renksiz bir taş, simetrik kesilip araya yeşil zamk sürülerek yapıştırılıp Zümrüt diye satılabilir. Zira renk tüm taşa yansır.

Sentetik olarak oluşturulanlar ve camdan oluşturulanlar da diğer sorunlardır.Başına ülke veya şehir ismi getirilenler genellikle camdır.Zümrüt, kuru ve yum uşak kum aşla temizlenmelidir.
Temizlenmesinde, kuyumculukta kullanılan Ultrasonik temizleyici, sabun,deterjan ve kimyasal temizleyiciler kullanılmamalı, ani ısı değişimlerinden de korunmalıdır.Parlaklığım ve berraklığını artırmak için de sıklıkla aydınlık ortam da tutulmalıdır.

Diğer adları: Emerald, Smaragd, AŞK TAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: BERİLYUM, ALÜMİNYUM, SİLİSYUM, OKSİJEN
(Be3(Al,Cr)2Si60 18) + (Eser miktarda) Vanadyum
Kimyasal grubu: OKSİTLER
Bağlı olduğu grup: BERİL
Kristal sistemi: HEKZAGONAL
Sertlik derecesi: 7,5 – 8
Özgül ağırlığı: 2,68 – 2,73
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM, SAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL, KIYMIKSI

Sembolü olduğu hususlar: SEVGİ, BİLGELİK, ÖLÜMSÜZLÜK, KOŞULSUZ AŞK
ŞANS, BEREKET
Özdeşleştiği ay: OCAK, MAYIS
Özdeşleştiği çakra: KALP
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: KOLOMBİYA ve ZAMBİYA (En değerlileri), AVUSTRALYA, BREZİLYA, PAKİSTAN, AFRİKA, HİNDİSTAN, MISIR, RUSYA, USA, ZİMBABVE
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, BOĞA

YARARLARI

Tüm hastalıklara karşı önleyici ve iyileştirici etkiye sahiptir.Vücudumuzdaki negatif enerjiyi atar, elektriklenmeyi ortadan kaldırır.İletişim yeteneğini güçlendirir.Korkulu durumlar karşısında yahut bir işe başlanılacağında cesaret verir.Aklı ve zekâyı artırır, düşünme gücünü geliştirir, hafıza gücünü yükseltir, şuuru takviye eder. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Geçmişin, şimdiki zam anın ve geleceğin bilgilerini algılamaya yardımcı olur. Muhakeme gücünü artırır, bilgelik oluşturur. Bir konuya odaklanmaya yardım eder.

Lenfatik sistemi sağlıklı tutar. Lenf düğümü (lenf bezi) hastalıklarının (şişliklerini) tedavisine yardım eder.Kalbi güçlendirir. Kalp ve dam ar hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Kan
dolaşımını düzenler. Kan hastalıklarının tedavisine yardım eder. Kalp ritmi bozukluğu tedavisinde yararlıdır. îksir olarak kullanılırsa kalp zayıflığım giderir. Yüksek kan basıncını düşürür. Anemi tedavisinde yararlıdır.

Güven, huzur, sükûn, ahenk, uyum sağlar. Aşka ve sevgiye yönlendirir, hem kendimizi, hem başkalarını ön şartsız sevmemizi sağlar. Huzur verici romantik dostluklar oluşturur.Sanat ve edebiyatta ilham verir. Güzel söz söyleme (hitabet) gücünü artırır.Görme gücünü artırır, göz hastalıklarından korur.Uykusuzluk (İnsomniya) hastalığının tedavisine yardım eder. Karabasanı ön­ler. Güzel rüyalar görmeyi sağlar.Kas hastalıklarının tedavisine yardım eder.

BEREKET sembolüdür. Başarı, zenginlik, refah, şans getirdiğine inanılır. Cennet taşlarındandır.Ruhsal gelişme, samimi inanç ve ruhsal anlayış sağlar. İlahi sevgiye yol açar.Doğurganlığı artırır.Göğüste taşınırsa ishali ve mide ağrısını giderir. Dizanteri (kanlı basur, kanlı ve sancılı ishal) tedavisine yardım eder.Ülser, gaz, kramp ekşime gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarında yararlıdır. İksir olarak kullanılırsa mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Doğumun kolay olmasına yardım eder. Eski Mısırda hamile kadınların dü­şük yapmaması için kullanılmıştır.Omurgayı güçlendirir, omurga hastalıklarının tedavisine yardım eder.Üzüntüleri giderir, sevinç verir. Duygusal karışıklık ve sarsıntıları giderir. Depresyonu hafifletir. Klostrofobi tedavisinde etkilidir.Beyin ve sinir sistemi hastalıklarının tedavisine yardım eder. Sinüslerin (beyin ve burundaki kirli kan kanallarının) sağlıklı olmasına yardım eder. Baş dönmesini önler.

Yüksek ateşle seyreden iltihaplı hastalıkların tedavisinde yararlıdır.Timüs bezini sağlıklı tutar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip tedavisin­de yararlıdır.Karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlar.Sara (tutarak, yilbik, peri hastalığı, epilepsi) hastalığını önler veya durdurur.Göğüste taşınırsa öksürük, kanlı balgam ve akciğer hastalıklarının tedavisine yardım eder. Solunum sistemini sağlıklı tutar.

Takip edilen ,,,,,,,