Zinober Taşı Özellikleri

 

CİNNABAR (ZİNOBER) - Hasan KocabaşAdını, kırmızı kurşun anlamına gelen bir terimden alır.Bünyesindeki cıvanın fazla olması nedeniy­le rengi parlak veya kirli kırmızı, kahvemsi kırmızı veya kurşuni gri olabilir.Volkanik faaliyetlerin veya termal kay­nakların bulunduğu bölgede Sedimenter kayaların çatlakları içinde oluşur. Olduk­ça yumuşak olduğundan cıvanın zararla­rının bilinmediği devirlerde Roma, Gü­ney Amerika ve Çinde dekoratif amaçlar­la kullanılmış, biblolar yapılmıştır. Mayalar kral mezarlarını zinoberden yap­mış, İspanyada zinober madenlerinde kö­leler ve idam mahkûmları çalıştırılmıştır.

Bünyesindeki başlıca mineraller: CIVA, KÜKÜRT (HgS) Kimyasal grubu: SÜLFİT Kristal sistemi:Diğer adları: EJDERHA KANI

Sertlik derecesi: 2,0 – 2,5 Özgül ağırlığı: 8,1

Çizgi rengi: KANKIRMIZI, KAHVEMSİ KIRMIZI

Parlaklığı: METALİMSİ

Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM, SAYDAM

Kırılma şekli: UNEVEN – KONKOİDAL BENZERİ

Çıkarıldığı başlıca ülkeler: İSPANYA, SIRBİSTAN, ÇİN, ABD

ÖNEMLİ UYARI:
Cıva, oda sıcaklığında yavaş yavaş buharlaşır ve solunumla insan bedenine yerleşir.Bu nedenle cıva ve cıva bileşiklerini ev ve işyerlerinde bulundurmamak gerekir. Floresan lambalar ve tasarruflu denilen beyaz görünümlü lambalarda cıva bulunur. Bunların kırılması halinde cıva buharı tüm odaya yayılacaktır.

YARARLARI

Bedene enerji verdiği, ömrü artırdığı şeklindeki ifadeler, taşın kimyasal yapı­sını bilmeyenler tarafından söylenmiş dayanaksız şeylerdir.Zinober, “vermilion” koduyla bazı yiyeceklere ve içeceklere renklendirici olarak katılmaktadır ki zehir­leyicidir.Yararı bulunmamaktadır. Aksine ana maddesi beden için zehirdir. Elle do- kunulmaması, yalanmaması, yaşanılan yerlerde bulundurulmaması gerekir.

Epilepsi, Boğaz hastalıkları, Aritmi, Astım tedavisinde kullanılan geleneksel Çin kaynaklı ilaçların bileşiğinde hala zinober kullanılmaktadır. Bu ilaçları uzun süre kullananların dokularında cıva birikimi ve hasar tesbit edilmiştir.

SEBEP OLDUĞU OLUMSUZLUKLAR

Nöronların (sinir hücrelerinin) tahribi Artrit Dermatitler Kas gerginliği, kas güçsüzlüğü

Böbreklerde hasar Kusurlu doğum riski Karaciğer hasarı Kısırlık Otoimmün hastalıklar

Muhakeme gücünün zayıflaması Bağışıklık sisteminin zayıflaması Agresiflik Vücudun mikroplara karşı savunmasız

Hücre zarı hasarı kalması Sindirim sisteminin florasının ve Hoçkin (Hodgkin) hastalığı geçirgenliğinin olumsuz etkilenmesi

Anjin Proteinlerin doğallığının bozulması Sağırlık Kanser Tinnitus (kulak çınlaması) Mineral eksikliği Yorgunluk

PERİFERİK NÖROPATİ Serbest radikal üretimi OTİZM

Takip edilen ,,,,,,,