Yüksek Dozda Vitamin ve Mineral Almanın Zararları

  • A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini (kısaca ADEK ola­rak bilinen) yağda çözünen vitaminlerin uzun süreli yüksek dozlar­da kullanımı vücutta birikerek toksik etki yaratmalarına neden ola­bilir. K vitaminine ayrı bir parantez açarsak, yan etkileri ve toksik etkileri fazla bilinmemekle beraber fazlalığı da çok nadir görülür. Özellikle enjeksiyon yoluyla yapılan K vitamini formu tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, nefes darlığı, terleme, kızarma ve tat alımında bozukluk gibi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu belirtilerin şekli ve başlama süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
  • Bazı vitaminlerin ve minerallerin yüksek dozlu ve uzun süreli kul­lanımları özellikle bir uzman gözetiminde ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. B6 vitamini, D vitamini, niasin, demir, selenyum mi­nerali bunlara örnektir. Bilinçsiz ve gelişi güzel kullanılan takviye­ler sağlığınıza zarar verebilir,D vitamini kanda maksimum 120-150 referans aralığında olmalı­dır. 150’yi geçen referans aralığında toksik etkilerin başlaması bek­lenir. Ancak D vitaminine bağlı toksik etki görülme sıklığı oldukça nadir bir durumdur.
  • Gebeliğin ilk üç ayında aşırı miktarda A vitamini kullanımı ço­cuklarda kalıcı sakatlığa neden olur. Gebelik döneminde rutin aralıklarla kan kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bebeğin gelişim süreci uzman bir doktor tarafından yakından takip edil­melidir.
  • Yüksek dozlarda alman E vitamini, K vitamini ile etkileşerek etki­sini bozar. Coumadin isimli kan sulandırma özelliği bulunan ilacı kullanan kalp hastalarının yüksek dozlu E vitamini takviyelerinden uzak durması gerekir.
Takip edilen ,,,,,,,