Yeşim Taşı Özellikleri

Yeşim, yalnızca sertlik dereceleri farklı Jadet (Jadeite) ve Nefrit (Nephrite) taşlarının ortak adıdır. Nefrit, yeşilin farklı tonlarında renklere sahiptir. Daha çok koyu yeşildir. Jadet ise başta yeşili tonları olmak üzere kırmızı, sarı, leylak, siyah, beyaz, pembe, mor, mavi ve kahverengi olabilir.Binlerce yıl öncesinden bu yana Çinliler Yeşim taşını kutsal saymışlardır. Çin’de binlerce yıl imparatora ait kabul edilip,koruma sağlamak için sarayları ve türbeleri süslemiş, sonradan bu korumadan yararlanmak için halk tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Diğer adları: Jad, Jade, Jadeite, Nephrite, CENNET TAŞI, MUTLULUK TAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: SODYUM, KALSİYUM, ALÜMİNYUM, DEMİR, SİLİSYUM, OKSİJEN (Na(Ca)Al(Fe)Si20 6) + (Eser miktarda) Krom, Magnezyum, Manganez
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: –
Kristal sistemi: MONOKLİNİK
Sertlik derecesi: 6,5 (Nefrit) – 7 (Jadet)
Özgül ağırlığı: 3,3 – 3,5
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: MUMSU, YAĞSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KIYMIKSI, TANECİKLİ
Karıştırabileceği taşlar: SERPANTİN, KRİZOPRAZ, AMAZONİT, BOYANMIŞ
KALSİT, AVENTURİN, YEŞİL GRANAT, HİNT AKİĞİ
Sembolü olduğu hususlar: SEVGİ, FAZİLET, TOPLUMSAL KONUM, MUTLULUK
Özdeşleştiği ay: MART, AĞUSTOS
Özdeşleştiği unsur: TOPRAK, HAVA
Özdeşleştiği çakra: MİDE, KALP, ALIN
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Burma, Kanada, Kolombiya, USA, Çin, Tibet
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ, BAŞAK, TERAZİ, YAY, KOVA, BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YEŞİM TAŞININ YARARLARI

Korku ve endişeden kurtarır, cesaret, özgüven ve huzur duygusu verir.Düşüncelerimizi netleştirir ve bunları doğru ifade etme yeteneği verir, bilgeliği ve bilgece söz söyleme gücünü artırır. Aklı güçlendirir, zihni açar, dikkat oluşturur, bu suretle kazalardan korunmaya yardımcı olur.Lenf sistemini sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.
Yüksek tansiyonu dengelemekte en etkili birkaç taştan biridir. Yüksek kan basıncı rahatsızlığını tedavi eder, kan basıncını dengeler.Kalp, dam ar ve kan hastalıklarının tedavisine yardım eder. Fiziksel ve duygusal kalp için yararlıdır. Kanı toksinlerden temizler.Gözler için şifadır. Görme bozukluklarının tedavisine yardım eder.

Çocukları ve yaşlıları, korku, öfke ve şoklardan korur. Çocukları hastalıklardan korur. Alt ıslatma problem inin çözümüne yardım eder.Bilgelik, adalet, merhamet, alçakgönüllülük, cömertlik, sadakat, sevgi duyguları ve bilinci oluşturur. Kazanılan başarının sonucunda insanın içinde doğabilecek olan kibir duygusunu engeller. Maneviyatı güçlendirir.Ürogenital (üriner ve genital) sistem iltihaplarını temizler. Üreme sistemi (özellikle erkek üreme sistemi) hastalıklarının tedavisine yardım eder. Doğurganlık işlevini uyarır.Mide rahatsızlıkları için yararlıdır.Kolit tedavisinde etkilidir.Böbrekleri toksinlerden temizler. Böbrek, mesane, üretra gibi boşaltım organlarını sağlıklı tutar, tedavisine yardım eder. Böbrek taşlarını eritmekte yararlıdır.Doğumu kolaylaştırır ve doğum sancılarını hafifletir. Annelerin çocuk sahibi olmaktan duyduğu korkuyu ortadan kaldırır.

Kemiklerin koruyucu yüzeyini yeniden oluşturur, iskelet sistemini güçlendirir.Vücudun kendi kendisini iyileştirme sistemi belirtisi olarak ortaya çıkan ağrıları hafifletir.Akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hayatın fırtınalı zam anlarında kalp ritm ini yatıştırır, sinirleri dengeler ve takanı sakinleştirir.Ağza alındığında diş ağrılarını azaltır.Sinir sistemini güçlendirir. Sinir ağrılarım giderebilir.Timüs bezini fonksiyonel hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.Antioksidan özelliktedir. Zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bünyesindeki Kalsiyum ve Magnezyum birlikteliği, insan bedeninde toksin temizliği başlatır. îlk kullanıldığında, bedenden toksinleri temizlerken grip benzeri etki gösterir.Kan hastalıklarının tedavisine yardım eder.Beden dokularını onarır, canlandırır.Romatizma ve eklem romatizması (Artrit) hastalıklarda yararlıdır. Özellikle kalça – sırt kemikleri ve eklemlerinin sağlığı için çok önemlidir.Baş ağrılarını dindirmek için kullanılır.PMS (Adet Öncesi Sendromu) tedavisinde kullanılır. Adet sancılarını hafifletir.Sihir ve büyüden koruduğuna da inanılmaktadır. Aşk büyüsünü etkisiz hale getirebilir.Anoraksiya hastalığının tedavisinde genç kızlara yardım eder.Diyabet tedavisine yardım eder. Kan şekerini dengeler.Böbreküstü bezlerini tedavi eder, adrenalin salgısını dengeler.

 

Takip edilen ,,,,,,