Yakut Taşı Özellikleri

Yakut TaşıYakut, Korund taşının kırmızı, pembe,morumsu kırmızı renklerindeki alt türüdür. Kırmızının değişik tonları krom ve demir elementleri nedeniyle oluşur.Kuranı Kerimde sözü edilen üç taştan
biridir. Hazreti Harun’un (AS) giysisinde de bulunan taşlardandır. Yakut her yönüyle dayanıklıdır, ateşte kırılıp ufalanmaz. Yüksek ısıda rengi parlaklaşabileceği gibi açılabilir de.Kayalar arasında bağımsız olarak bulunabileceği gibi Fuksit ve Zoisit taşı bünyesinde de oluşabilir. En değerlileri saf
ve saydam olanlarıdır.

Diğer adlan: Ruby, Rubin,
Bünyesindeki başlıca mineraller: ALÜMİNYUM, OKSİJEN (A1,03) + (Eser miktarda)
Demir, Krom, Kalsiyum, Magnezyum, Silisyum, Titanyum, Çinko
Kimyasal grubu: OKSİTLER
Bağlı olduğu grup: KORUND (KORUNDUM)
Kristal sistemi: HEKZAGONAL, ROMBOHEDRAL
Sertlik derecesi: 9
Özgül ağırlığı: 4 -4 ,1
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, PARILTILI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL, KIYMIKSI
Karıştırılabileceği taşlar: ALMANDİN GRANAT, PİROP GRANAT, KOYU PEMBE
KUVARS, KIRMIZI SPİNEL, ATEŞ RENKLİ TOPAZ, RUBELLİT
Sembolü olduğu hususlar: TUTKU, İKTİDAR, HÂKİMİYET, BAŞARI, BAĞLILIK,
DÜRÜSTLÜK, İHANETSİZ DOSTLUK, ZENGİNLİK, SEVİNÇ, SEVGİ
Özdeşleştiği ay: TEMMUZ, ARALIK
Özdeşleştiği çakra: KÖK (KUYRUKSOKUMU), KALP
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Burma, Afganistan, Pakistan, Vietnam, Tayland, Hindistan, Avustralya, USA, Rusya
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, BOĞA, YENGEÇ, ASLAN,
AKREP, YAY, OĞLAK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Halen fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakım dan evrendeki en güçlü ve en etkili taş olarak kabul edilmektedir. Zorluklarla mücadele gücü verir, sıcacık enerjisiyle bedeni güçlendirir ve dinçleştirir. Negatif enerjiyi bedenim izden attığı gibi, dışarıdan gelecek olumsuz enerjiye karşı da kalkandır.
Kronik yorgunluğu ve uyuşukluğu ortadan kaldırır. Yaşlanmayı yavaşlatır.Zihin açıklığı sağlar, dikkat ve odaklanmayı artırır.

Lenf bezlerinin işlevini güçlendirir, lenfleri toksinlerden temizler.Düşük tansiyonu tedavi eder.
Kan dolaşımı sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Damar sertliğine ve daralmasına karşı koruyucudur.Kanın pıhtılaşması konusunda dengeleyicidir.Kanın yenilenmesini sağlar. Kan hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.Anemi tedavisinde yararlı olabilir. Kan Taşı olarak da adlandırılır.Kalp hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Kalbi, kalp kaslarını, kalp odacıklarını ve damarları güçlendirir.Göz kusurlarına ve hastalıklarına karşı yararlıdır.

Gözün görme gücünü artırır, göz damarlarını sağlamlaştırır, göz sağlığım korur. Yakutun bekletildiği suyu içmek, görme gücünü artırır, kalbi güçlendirir.Kas zayıflığını önleyebilir. Kas sistemini sağlıklı tutar.İlahi aşkı algılamayı ve almayı sağlar, bu sevgiyi başkalarına aktarma yeteneğini güçlendirir.Cinsel gücü artırır. Cinsel aşırılıkları dengeler. Cinsel işlev bozukluğunu
tedavisinde destek sağlar.Üreme oranları için yararlıdır.Kısırlığı önler.Jinekolojik hastalıkların tedavisinde destek sağlar.

İshale karşı yararlı olabilir. Gaz sancısını giderir.Liderlik başta olmak üzere yetenekler, düşünceler ve duygular üzerindeki sınırlanmaları ortadan kaldırır. Toplumda merkez haline gelmeye yardım eder.Böbrekleri fonksiyonel hale getirir.Tarihler boyunca tüm kültürlerde düşmanlardan korunmak için kullanılmıştır. Altıncı hissi etkileyerek tehlikelere karşı uyarır.

Paranormal korkuları veya kötülük korkusunu azaltır. Psişik ve psikolojik saldırılara karşı koruma sağlar.Hamilelikte anne ve bebeği korur, bebeğin en ideal şekilde gelişmesine yardım eder. Doğumu kolaylaştırır ve ağrılarını azaltır.Kemikleri sağlıklı tutar, kırıkların kolay kaynamasını sağlar.Yalnızca kendim izi değil, başkalarının iyiliğini de düşünmemizi sağlar.Eski çağlardan bu yana, akıl hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır.

Hiperaktivite tedavisinde kullanılabilir. Hiperaktifleri sakinleştirir, ağırbaşlı hale getirir.Kişinin kendine zarar verme veya kendisini ihmal etme eğilimini ortadan kaldırır. Cinsel istismar ve fiziksel baskı nedeniyle oluşan duygusal travmaların etkisini temizler.

Eski çağlardan bu yana, beyin hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Beyin sağlığını destekler.
Zehirlenmenin etkisini giderir.Enfeksiyon hastalıklarına karşı bedene direnç verir, iltihabı giderir.
Kolesterolü dengeler.Bağışıklık sistemini destekler.Kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır.
Lösemi ve kanser hastalıklarının tedavisine yardım eder.

Kam ve lenfleri, alkolden, kafeinden ve diğer zehirli veya zararlı maddelerden (toksinlerden) temizler. Alkol bağımlılığıyla mücadele eder.Epifiz bezini sağlıklılaştırır, uyarır, hareketlendirir. Hipofız bezini fonksiyonel hale getirir.Güneş ışınlarından, kızıl ve kızılötesi ışınımlardan, kozmik radyasyondan korum akta özel bir yeri vardır.Büyüden ve insan dışı olumsuz enerjilerden korur.
Virüs ve bakterilerle savaşır. Bulaşıcı hastalıklardan korur. Bulaşıcı hastalıkların tedavisine yardım eder.Menopozun psikolojik ve fizyolojik etkilerini azaltır. Erken menopozu önler,tedavisine yardım eder.

Kan şekerini dengelemekte yararlıdır.Bilekte bulundurulması el bileğinin gücünü artırır. Bacaklardaki ve ayaklardaki dolaşım ve enerji yetersizliklerinin giderilmesine yardım eder.
Böbrek üstü bezlerini işlevsel hale getirir ve adrenalin salgılaması için uyarır.Felçten ve felç oluşturan yüksek ateşten korur.

Takip edilen ,,,,,,,