Vitaminler ve Mineraller İştah Açar mı

Multivitamin-mineral takviyesi alan birçok kişi iştah artışı yaşadığından bahsetse de, vitamin ve minerallerin iştah artırdığı yönündeki iddiaları destekleyen yeterli sayıda ve güvenilir bilimsel kanıt yoktur.

Vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksikliği iştahsızlığa neden olabilmektedir. Vitamin mineral düzeyleri normal seviyesine döndüğünde iştahsızlık da düzelmiş olur. Böyle bir durumla karşılaşan kişi ister istemez iştahında fazladan bir artış olduğu hissine kapılabilir.

Ancak aniden başlayan iştah artışının kontrol edilemeyecek kadar yükselmesi ve bu durumun devam etmesi halinde olası sağlık sorunlarının önüne geçmek için doktor yardımı almak gerekir. British Journal of Nutritionda. 2008 yılının mayıs ayında yayınlanan bir çalışmada, multivitamin-mineral desteği alan kadınların almayan kadınlara oranla daha az açlık hissettikleri ortaya konulmuştur. Kişi düzenli olarak multivitamin-mineral desteği kullanmaya başladıktan sonra, normal haline göre daha çok acıkma hali yaşaması durumunda diğer potansiyel nedenler düşünülmelidir.

Kanser hastalığı nedeni ile iştah kaybına uğrayan insanlar üzerinde yapılan, 2007’de ve 2011 ’de Journal ofKorean Medical Science dergisinde yayınlanan iki farklı araştırmaya göre, yüksek dozlu C vitamini uygulanmasıyla kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gören kanserli hastaların iştahlarında iyileşme görülmüştür.

iştah üzerinde etkili olan vitaminler

B grubunu oluşturan vitaminler aldığımız besin maddelerinin enerjiye dönüşmesine ve metabolizma faaliyetlerinin sağlıklı sürdürülebilmesine yardımcı olurlar. Bu özelliklerinden dolayı iştah üzerinde en çok etkisi olan vitamin grubudur.

İştah kaybı yaşayan kişilerde sıklıkla B12 vitamini oranında yetersiz­lik vardır. Veganlarda, aşırı alkol tüketenlerde, sindirim sistemi bozuk­luğu olanlarda ve kilo vermek için ameliyat olan kişilerde eksikliği çok yaygın görülür.

Folik asit vitamin yetersizliğinin iştah kaybına neden olabileceği, 20l4’te Nutrition da. yayınlanan bir araştırmada, folat takviyesi alan okul öncesi çocuklarda iştah artışı sağladığı bilgisi eşliğinde düşünülebilir.

Diğer B vitaminleri arasında tiamin (Bl), niasin (B3) ve biotin (B7) yetersizliklerinin görüldüğü durumlarda iştah düzeyinde azalma oluşabilir.

D vitamininin iştah üzerindeki etkisi ise ilginçtir; D vitaminin hem ek­sikliği, hem de yüksekliği (toksisitesi) iştah kaybına neden olabilmektedir.

K vitamini eksikliğinde de iştahta azalma olabileceği unutulmamalıdır.

Takip edilen ,,,,,,