Vitamin B15 Pangamik Asit

Suda eriyen bir vitamindir. Ne kadar alınması gerektiği henüz bilinmemektedir. Her ne kadar bu vitamini bulan kişi 1955’te patentini almış olsa da, bu vitaminin biyolojik etkileri tam olarak ortaya konamamıştır. Bu gibi belirsizlik durumlarında, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) o ürünü ‘tanımlanabilir bir madde değildir’ olarak kategorize eder. B15 vitamini de bu şekilde kategorize edilmektedir.

B15 vitamini genellikle B17 vitaminiyle (amigdalin) birlikte bulunur. B15 vitamini maya, kahverengi pirinç, kabak çekirdeği ve susam tohumunda bulunur.

Vitamin B15’in kolesterolü azalttığı ve protein yapımına yardımcı olduğu iddia edilmektedir. B15 vitamini siyanid denen bir madde içerir ve kanserli bölgede bu siyanid maddesi kanser hücresini öldürür denilmiştir.

Krebses tarafından patenti alınarak ‘B15 Vitamini’ adı verilmesine rağmen bu vitaminin vücudun ihtiyaç duyduğu bir besin maddesi olduğuna dair halen yeterli bir kanıt yoktur. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, pangamik asit ürünlerinin kullanımının güvensiz olduğunu belirmektedir. FDA, bilinen herhangi bir besinsel özelliği bulunmadığı gerekçesiyle pangamik asidin ithalinin ve devletlerarası nakliyatının sınırlandırılmasını tavsiye etmiştir. Pangamik asit ithalatı Kanada Gıda ve İlaç Direktörlüğü tarafından yasaklanmıştır.

Takip edilen ,,,,,,,