Turmalin Taşı Faydaları

Diğer adları: Afrisite
Bünyesindeki başlıca mineraller: SODYUM, MAGNEZYUM, DEMİR, LİTYUM,
ALÜMİNYUM, MANGANEZ, BOR/ON, OKSİJEN, SİLİSYUM (Na(Mg,Fe,Li,Al,Mn,)3
Al6(B03)3Si60 lg(0H,F)4) + (Eser miktarda) Krom, Vanadyum, Kalsiyum, Potasyum
Kimyasal grubu: BORO-SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: TURMALİN GRUP
Kristal sistemi: TRİGONAL
Sertlik derecesi: 7
Özgül ağırlığı: 3 – 3,2
Çizgi rengi: SARIMSI KAHVERENGİ
Parlaklığı: CAMSI, REÇİNEMSİ
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: UNEVEN, KONKOİDAL BENZERİ, KIYMIKSI
Özdeşleştiği çakra: GIRTLAK (Mavi), KÖK (Siyah), KALP (Yeşil)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Afganistan, Brezilya, USA, İtalya, Rusya, Sri Lanka, Madagaskar, Tanzanya, Sarıkaya-Yozgat (Pembe Turmalin), Çine-Aydm, Çanakkale ve Karadeniz bölgesi
Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak ASLAN, TERAZİ, OĞLAK, İKİZLER burçlarında daha fazla yarar sağlar.

Turmalin, kimyasal özellikleri az da olsa farklı ve fakat birbiriyle ilişkisi olan birçok taşın ortak (grup) adıdır. Genioloji (taş bilimi) ile ilgili uygulamada, Turmalini oluşturan her bir türün ayrı bir ismi vardır, ancak genel olarak
bu isimler kullanılmamakta, her birineTurmalin denmektedir. İsmini, çıkarıldığı “Turmali” adlı yerden alır.
Çeşitli renklerde ve karışık renk biçimlerinde bulunan cinsleri vardır. Mücevher ve süs eşyası yapımında çokça tercih edilen bir taştır. Renk krallığı turmalindedir. Her birinin renginde, koyuluk veya nüans farkı bulunur.

Bunlardan kahve renkli cinsine DRAVİT adı verilir. Magnezyum ağırlıklıdır.KEDİGÖZÜ TURMALİN, mavi, indigo veya yeşil renkli fakat renk değiştiren yapıya sahip alt türüdür.KANARYA TURMALİN ise parlak sarı renkli alt türüdür.

1880 yılında bu taşa “elektrik” taşı adı verilmişti. Çünkü bu kristal sıkıştırıldığı veya ısıtıldığı zaman değişik yükte
elektrik yükleri salmakta, gözle görülmeyen kızıl ötesi ışık yaymaktadır.Bazı mineraller sürtünme sonucunda
elektriklenirler. Mesela kehribar sürtünmeyle negatif yükle elektriklenirken kuvars pozitif yükle yüklenir. Bazı mineraller ise ısıtma ile elektriklenirler. “Piroelektrik” adı verilen bu özelliğe sahip minerallerden birisi turmalindir. Turmalin ısıtıldığında prizmatik kristalin bir ucu negatif, diğer ucu da pozitif yükle yüklenir.

Bağmışız olarak incelenmiş Pembe Turmalin (Rubellit) dışta tutulursa, Turmalininin nadir bulunan üç türünden İkincisi,zümrüt ıengindeki Krom-Turmalin, diğer adıyla Yeşil Turmalindir.Yeşil Turmalin, çoklukla Brezilya Zümrütü adıyla piyasaya sürümektedir.Rengini, bünyesinde bulunan Krom ve Vanadyumdan alır.

Turmalinin nadir bulunan üç türünden üçüncüsü, gerçek bir hazine olarak kabul edilen, elektrik mavisi (neon) rengindeki Paraiba-Turmalindir. Mavi ve kobalt mavi cinsine ise İndikolit adı verilmektedir. Maviliği veren bakır elementidir.Piyasada Mavi Turmalin olarak adlandırılan bu tür, Akuamarin ve Mavi Safirle kanştınlabilir.

Bir başka türü ise \Vatermelon Turmalin diye anılır. Zira dilinimi karpuza benzer. Dış bölümü yeşil veya mavimsi yeşilken orta bölümü kırmızı veya pembedir. İkisinin arasında karpuzda olduğu gibi hafif bir beyazlık bulunur.

Yavgm olarak bulunan bir diğer cinsi ise Siyah Turmalindir. Demir ağırlıklıdır. Görünümü opaktır Şorl adlı bu türde eser miktarda da olsa Uranyum elementi bulunmaktadır.

YARARLARI

Genetik sistem hastalıklarının tedavisine yardım eder.Bedensel rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Elektromanyetik özellik ile hem pozitif, hem de negatif kutuplara sahiptir. Bu nedenle bedenim izle temas ettiğinde ihtiyacımız olan enerjiyi yoğun şekilde karşılar, olumsuz enerjiden de temizler.Siyah Turmalin, kök çakraya toprağm hafif ve ruhsal enerjisini aktarır. Bedendeki elektrik fazlalığını giderir. Özgüven oluşturur. Cesaret ve sebat verir.

Hafızayı kuvvetlendirir. Konsantrasyonu artırır.Lenfleri ve kanı toksinlerden temizler. Lenfleri sağlıklı tutar.Kalbi güçlendirir, yeniler, rahatsızlıklarının giderilmesine yardım eder.Mavi Turmalinin bekletildiği su, üzerine dökülürse yaraları iz bırakmadan iyileştirir.Siyah ve Kahve Turmalin, metabolizmayı düzene sokar. Bağırsaklardaki enerji tıkanıklıklarını açar, toksinlerden temizler, bu suretle kabızlığı giderir.îş hayatında pratiklik yeteneği verir ve istikrarlı davranmaya teşvik eder.Ofiste bulundurulması yararlıdır.Kişi için zararlı hale gelmeden önce negatif enerjileri ve negatif insanları tanır ve kişinin bunlardan uzak durmasını sağlar.

Omurga problemlerini çözer. Bunun için omurga bölgesinde kullanılmalıdır.Aurayı temizleyip dengeler, enerji tıkanıklıklarını kaldırır.Duygusal denge sağlar, karışıklıkları giderir.Ruhsal rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Geçmişteki acıları dindirir ve gerilimleri azaltır. Duygusal kalbi iyileştirir. Depresyonu giderir.Siyah Turmalin, dehşet, korku, endişe ve kuruntuyu ve/veya ruhsal etkilerini ortadan kaldırır. Nevrotik rahatsızlıkların ve zihinsel takıntıların (OKB) ortadan kaldırılmasına yardım eder.

Anksiyete için yararlıdır. Kızgınlığı giderir. Nevroz tedavisine yardım eder. Psişik saldırılara karşı koruma kalkanı oluşturur.Saçları korur, parlaklaştırır, canlandırır.Akciğerleri sağlıklı tutar / sağlığına kavuşturur, astım ve nefes darlığı gibi hastalıkların iyileştirilmesine yardım eder.Beyin sağlığını destekler, hastalıklarının tedavisine yardım eder. Beynin sağ ve sol yarıküresini dengeler, uyumlu çalışmasını sağlar.Yüksek ateşi giderir. İltihabi hastalıklarda yararlıdır. İltihap gidericidir.Timüs bezini sağlıklı / işlevsel tutar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Siyah ve Kahve Turmalin, bağımlılıklardan kurtulmaya yardım eder.Fiziksel olarak bedenin elektrokimyasal sistemini dengeler.Kanser tedavisinde yararlıdır.Siyah Turmalin, alerji giderimine yardım eder.Hormonal (iç salgı bezleriyle ilgili) sistemi düzenler ve dengeler, uyumlu çakmasını sağlar.Radyasyondan (radyoaktif ışınlardan) korur.Siyah Turmalin, fiziksel veya ruhsal bedenimize zararlı olabilecek yoğun veya Jienerji akımlarına, özellikle elektronik eşyadan yayılan radyasyona karşı güçlü bir kalkan (yansıtıcı) görevi yapar. Kemoterapinin olumsuz etkilerini temizler.

Migren tedavisine yardım eder.Bedeni aşırı zayıflatan hastalıklardan korumaya yardım eder. Fazla kiloları atmak için kullanılabilir.Amfizem hastalığının iyileşmesine yardım eder.İmmün sistem hastalıklarının tedavisinde, etkilidir.
Disleksi tedavisinde yararhdır.Bel romatizması ağrılarını (Lumbago) hafifletir.

Takip edilen ,,,,,,,