Turkuaz Taşı Özellikleri

Rengi gök mavisinden koyu yeşile kadar değişen taşa Türk taşı ismini Haçlı seferleri sırasında Fransızlar vermiştir. En kalitelisi, içinde damar veya çizgi görünmeyen berrak gök mavisi renklisidir. Ancak altın renkli birkaç nokta, taşa güzellik katar. Mat bir ışıltısı vardır. Bu nedenle kendisine gök yıldızıda denilmektedir.Doğada böbrek benzeri yumrular halinde bulunmaktadır. Kullanımının başlangıcı dört bin yıl öncesine kadar gitmektedir.Bazen mavi renklisi Turkuaz, yeşilimsi renklisi ise Firuze (Piruze) diye de adlandırılmıştır. Mavi rengi bünyesindeki bakır, yeşil rengi ise demir veya krom verir.

Diğer adları: Turkis, Turquoise
Bünyesindeki başlıca mineraller: BAKIR, ALÜMİNYUM FOSFAT, OKSİJEN, HİDROJEN, SU, DEMİR (CuA16(P04)4.(0H)8.4-5H,0) + (Eser miktarda) Gümüş, Krom, Kalsiyum, Manganez
Kimyasal grubu: OKSİTLER, HİDRATLAR, FOSFATLAR
Bağlı olduğu grup: –
Kristal sistemi: TRİKLİNİK
Sertlik derecesi: 5,5 – 6
Özgül ağırlığı: 2,6 – 2,9
Çizgi rengi: BEYAZ, AÇIK MAVİ
Parlaklığı: CAMSI, MUMSU
Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Karıştırabileceği taşlar: KRİZOKOL, BOYANMIŞ HOVLİT
Sembolü olduğu hususlar: DENGE, İLETİŞİM, VEFALI DOSTLUKLAR
Özdeşleştiği ay: MAYIS, ARALIK
Özdeşleştiği çakra: GIRTLAK (BOĞAZ)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: AFGANİSTAN, İRAN, AVUSTRALYA, ŞİLİ, MEKSİKA,TİBET, USA, İSRAİL
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, BAŞAK, AKREP, YAY,OĞLAK, KOVA, BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

TURKUAZ TAŞININ YARARLARI

Kronik yorgunluğu giderir.
İletişim, sadakat ve dostluğu sembolize eder. İletişimleri kolaylaştırıcı etkisi vardır.Özgüven duygusunu güçlendirir. Korkuları gidermeye yardım eder.Tansiyonu düzenler. Yüksek kan basıncı tedavisine yardım eder. Kalp hastalıklarına karşı yararlıdır.Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Katarakt hastalığının tedavisine yardım eder.Kasları güçlendirir. Kas ve iskelet ağrılarım hafifletir. Doku, kas ve kemiklerdeki darbesel yaralanmaların ve hasarların tedavisinde kullanılır.Ruhsallığı geliştirir. Manevi aşkın sembolüdür. Feraset (bilgelik) ve samimiyet (sadakat) özellikleri kazandırır.

Allah’a inancı pekiştirir.Cinsel sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.Mide hastalıklarının tedavisine yardım eder, mide asidini azaltır.Liderlik yetenekleri verir, düzenli kariyer sahibi olmaya ve akılsız yatırımlaryapmayı önlemeye yardım eder.Kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar, kemik erimesinin önlenmesinde yararlıdır. Lumbago (bel ve sırt romatizma ağrısı) tedavisinde kullanılmaktadır. Omurga incinmesinde yararlıdır.Huzur duygusu sağlar. Kaygıyı teskin eder. Bir olayın şokunu yaşayan kişileri o halden kurtarmada faydalıdır.Hiperaktifleri sakinleştirir. Depresyon tedavisine yardım eder. Panik Atak tedavisinde kullanılabilir. Sosyal fobi rahatsızlığının tedavisine yardım eder, toplum içinde konuşurken sinirleri yatıştırır, ruhu istikrara kavuşturur, heyecan gibi tıkanıklıkları açar, yaratıcı fikirleri ifadeyi kolaylaştırır. Kişinin kendisini bağışlamasını, kendisini sevmesini sağlar.Diş problemleri için yararlıdır. Diş çürümesi, plağı, dişeti hastalıkları gargarayla hafifletilebilir.Boyun ve boğaz hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Bademcik iltihabı giderimine yardım eder.Sinir sistemini fonksiyonel hale getirir Beyin hastalıklarının tedavisine yardım eder.İltihaplı ateşli şişliklerin (enflamasyon) tedavisine yardım eder.

Bağışıklık sistemine iyi gelir. Timüs bezini fonksiyonel hale getirir, ahenk kazandırır.Taşıyana cazibe verir, dişil nitelikleri artırır.Öksürüğü azaltır. Akciğerler ve solunum sistemini destekler. Alerjik solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardım eder.Bedeni toksinlerden, alkol ve zehirlerden temizler.Güneşin zararlı ışınımları, röntgen ışını ve radyasyondan temizler. Çevresel elektromanyetik kirliliği temizler.Artrit ve diğer romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.Aurayı güçlendirdiğinden, kişiyi nazardan (göz değmesinden) ve negatifenerjiden korur.Ilık su ile temizlenir. Klorlu sudan, sabundan, deterjandan, yağdan uzak tutulmalıdır.Anoraksiya tedavisine yardım eder. îştahsızhğa karşı yararlıdır.Kulakları sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Kekemelik ve benzeri konuşma bozukluklarının tedavisine yardım eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

Takip edilen ,,,,,,,