Topaz Taşının Faydaları

Topaz Taşı Nedir, Nerelerde Ve Nasıl Bulunur? Topaz Taşı Nasıl Anlaşılır?  Özellikleri Ve Faydaları - MahmureTopaz, göz kamaştıran ışıltılı, parlak camsı görünümdedir ve az bulunur değerli taşlardandır. Bu nedenle renksiz topaz, elmasla karıştırılabilir.Çok değişik renkleri vardır: Renksiz, Beyaz, Gri, Donuk Mavi, Sarı, Sarımsı Kahverengi, Kırmızı… En çok bilineni, mavi renkli olanla sarı ve kırmızı tonların alaca meydana getirdiği görünümdedir. Bu nedenle eski Mısırlılar onu sıcak altının ve Güneş tanrısı Ranın simgesi kabul etmiştir.Eski Ahit’in Exodus bölümünde, Hazreti Harun’un giymesi gereken elbisenin üzerinde bulunan 12 taştan biri de Topazdır.

Diğer adları: Topas, Topaze, AŞK TAŞI, SARI YAKUT
Bünyesindeki başlıca mineraller: ALÜMİNYUM, OKSİJEN, SİLİSYUM, FLOR, HİDROJEN, HİDROKSİT (Al2 Si04 (F, OH)2)
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: KUVARS
Kristal sistemi: ORTOROMBİK
Sertlik derecesi: 8
Özgül ağırlığı: 3,49 – 3,57
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL, KIYMIKSI
Karıştmlabileceği taşlar: SİTRİN (Sarı Topaz), AKUAMARİN (Mavi Topaz)
Sembolü olduğu hususlar: GÜÇ, KUVVET, DAYANIKLILIK, İKTİDAR
Özdeşleştiği ay: KASIM, ARALIK
Özdeşleştiği gezegen: JÜPİTER, GÜNEŞ
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ
Özdeşleştiği çakra: GIRTLAK ve ALIN (Mavi), MİDE ve DALAK (Sarı), TEPE (Renksiz)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Brezilya, Sri Lanka, Pakistan, Rusya, Nijerya, Çin, Almanya, Burma
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak ASLAN, BAŞAK, AKREP,
YAY, BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Tüm beden hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Güçlülük, dayanıklılık, dayanma gücü, düzenlilik sağlar. Kronik yorgunluğu, bitkinliği ortadan kaldırır.Kanamaları tedavi eder, fazla kan akışım durdurur.Sinir sistemini yatıştırır, gerilimleri azaltır. Gevşeme ve rahatlama sağlar. Uykusuzluk nedeniyle oluşan kötü ruh halini, aksiliği, sinirliliği önler.Özgüven ve inançlılık, kararlılık, istikrar sağlar.Mavi Topaz, konuşma ve iletişim gücünü artırır. İletişim yeteneğini artırır,kendini ifade etmeyi kolaylaştırır. Sosyal Fobi tedavisine yardım eder.

Düşük tansiyon için yararlıdır. Kan dolaşım sistemini düzenler.Çekilen gönül acıları nedeniyle kalbini kapatanların kalbini açar ve iyileştirir.Çekim gücü, cazibe oluşturur.Göz hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir. Gözleri sağlıklı hale getirir.Yastık altında veya kişinin üzerinde bulundurulursa korkulu rüya görmeyi ve uyurgezerliği engeller. Uyuyamama hastalığının tedavisine yardım eder.Sarı Topaz, kas sistemini fonksiyonel hale getirir. Hücresel yapıları yeniden oluşturarak doku harabiyetini iyileştirir.

Sindirim problemlerini çözmeye yardım eder. Metabolizmayı harekete geçirir. Hazımsızlığı giderir. Mide gerilimlerini ortadan kaldırır.Zalimlerin zulmünden, kötü karakterli kişilerin kötülüğünden koruduğuna
inanılır. Bunun sebebi yaydığı enerjidir.Omurgayı güçlendirir.

Beden enerji meridyenlerini sıraya dizer, düzene sokar, enerji akışı sağlar.Sükûnet ve huzur hissi verir. Neşelendirir. SABIR verir. Depresyonu, öfkeyi, korkuları, açgözlülüğü, çılgınlığı ve rahatsızlık verici tüm duyguları hafifletir.Manik Depresyon tedavisine yardım eder. Sallantılı ruh halini ortadan kaldırır, dengeler.Sinirsel yorgunluk için yararlıdır. Sinirleri kuvvetlendirir.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Sarı Topaz, karaciğeri ve dalağı temizler. Hepatit tedavisinde yararlıdır.Pankreası sağlıklı hale getirir. Kan şekerinin dengelenmesine yardım eder.

Ayın evrelerinin insan üzerindeki farklı etkilerini azaltarak, kişide ruhsal denge sağlar.Akciğerleri korur, astım ve bronşit hastalıklarının tedavisine yardım eder.Tüm bedeni toksinlerden temizler.Anemi, Lösemi gibi kan hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.Hormonal sistemi (iç salgı bezlerini) fonksiyonel hale getirir.Hücresel yapıları yeniden oluşturur.Büyüleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.îştah açmakta veya kapatmakta kullanılır. Sindirim ve çok yeme problemlerini çözmeye yardım eder.Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder.
Kanlı yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır.

Takip edilen ,,,,,,,