Tesbihin Kültürümüzde Ki Yeri

Tespihler kültürümüze islamiyetin kabul edilmesi ile yerini bulmuştur. Allah’a dua edebilmek için kullanılan tespihlerin boncuk sayısı kadar dua sayabilmeye yarayan bir işlevi bulunmaktadır. Özellikle okunan dua adetince işaretlenerek ve sayılarak kullanılagelen tespihler zaman içerisinde o kadar ele yakışmıştır ki, bir aksesuar ve vazgeçilmez bir araç olarak kültürümüzde yerini bulmuştur. İslamiyetle ilişkilendirildiği için ise her zaman çok kıymet verilmiş ve özenle muhafaza edilmiştir.
Bu kadar kıymet verilmiş bir aksesuarın basit boncuklarla üretilmesi ise düşünülemez. Pek çok farklı malzemeden yapılıyor olsalar bile tespihler en çok doğal taşlardan üretilmektedirler. Doğal taşların ışıltısı ve şıklığı ile buluşan tespihler aksesuar olarak elde taşınmaya başlanmıştır ve onlarca yıldır pek çok erkeğin vazgeçilmez bir el alışkanlığı haline gelmiştir.
Özellikle el işçiliği ile üretilen tespih modelleri daha fazla rağbet görmektedir. Özenle işlenmiş ve tasarlanmış olan tespihlerin 33 boncuktan oluşmasının yanı sıra namaz ve zikir esnasında kullanılan 99 adet boncuktan oluşanları da bulunmaktadır. Ama kültürümüze en çok oturan modeli 33’lük olanıdır. Elde taşınması kolaydır. Her yerde rahatlıkla kullanılabilirler, her kıyafete ve her ortama uygundurlar. Bu yüzden tespihler kültürümüze daha fazla yerleşmeye de devam ederler. Aynı zamanda tespihler kültürümüzde her erkeğin vazgeçilmez parçaları olarak yerini almaktadır. Bu yüzden dinsel törenlerin dışında çok önemli bir yere de sahiptirler.

 

Takip edilen ,,,,,,,,,,,,,,,