Smitsonit Taşı Özellikleri

SMİTSONİT - Hasan KocabaşÇeşitli maden yataklarının oksidasyonzonlarında çinko maden filizi ile birlikte ikincil mineral olarak bulunur.
Tortul kayalar arasında veya Sfaleritin doğrudan oksitlenmesi sonucu oluşan ürün olarak da bulunabilir.
Beyaz, gri, sarı, pembe, yeşilimsi, mavimsi, mor, eflatun, kahverengi gibi değişik renklerde oluşabilir..
Taşı keşfeden James Smithsona izafeten adlandırılmıştır.Sert ama kolay kırılır bir yapıya sahiptir. Kırılımı düzensizdir, aşağı yukarı sedef eğrisi seklindedir.

Diğer adları: Smithsonite, AZTEK TAŞI, BONAMİT, ZlNC SPAR, KAPNİT, FAT
ORE, GALMEİ
Bünyesindeki başlıca mineraller: ÇİNKO, KARBON, OKSİJEN (ZnC03) + (Eser miktarda) Demir, Kobalt, Bakır, Magnezyum, Manganez, Kalsiyum, Kadmiyum, İndiyum
Kimyasal grubu: KARBONAT
Bağlı olduğu grup: KALSİT GRUP
Kristal sistemi: TRİGONAL
Sertlik derecesi: 4 – 4,5
Özgül ağırlığı: 4,42 – 4,44
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL BENZERİ
Sembolü olduğu hususlar: İLETİŞİM, CAZİBE, SEVGİ, UYUM
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ
Özdeşleştiği çakra: Renklerine göre KALP, GIRTLAK (BOĞAZ), ALIN (ÜÇÜNCÜ
GÖZ), DALAK
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Meksika, ABD, Arjantin, Çin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BAŞAK ve YAY burçlarında
daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Ruhsal yetenekleri geliştirmek için kullanılmaktadır.Rüyaları hatırlamaya ve rüyalar yoluyla gerçekleri anlamaya yardım eder.Lenf bezlerini sağlıklı tutmak ve rahatsızlıklarını gidermek için kullanılmaktadır.Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklarını iyileştirir.Dokuların elastikiyetini sağlar, bu suretle krampları ve aşırı gevşemesini önler.
Duygusal travmaların etkisinden kurtulmaya yardım eder, acılarını hafifletir.Alkol bağımlılığından kurtulmaya yardım eder.

Deri hastalıklarında, özellikle sivilce, akne, egzama, kızarıklık, güneş yanığı ve diğer kaşıntılı rahatsızlıklarını iyileştirmede kullanılır.Osteoporoz (kemik dokularında anormal boşluklar oluşması, bu nedenle kırılgan hale gelmesi) tedavisinde yararlıdır.Sinüzit hastalığının tedavisine yardım eder. Sinüs bozukluklarını ıslah eder.

Stresi hafifletir, sükûnet verir, hayatın olumsuzluklarına karşı tampon oluşturur.Kalbi olumlu şekilde canlandırır. Hastalıklarım iyileştirmeye yardım eder.Sinir ağrılarını, özellikle bacaklardaki sinir ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır.Bebek ve çocukların iç hastalıklarının iyileştirilmesinde önemli bir taştır.

Takip edilen ,,,,,,,,,