Sitrin Taşı Özellikleri

Sitrin taşının ismi, rengi nedeniyle, genel olarak turunçgiller, özel olarak da limon anlamına gelen Yunanca “Citron, Citrus” kelimesinden türetilmiştir.Kristal Kuvars taşının, limondan portakala kadar değişen sarının değişik tonlarında alt türüdür. Rengini, bünyesinde çok az miktarda bulunan demirden alır.Eskiden ticaretle uğraşan bazı kişiler,bu taşı kasalarında saklar ve kasadaki parayı bereketlendirdiğine inanırlardı.Bu nedenle Sitrin, Tüccar Taşı adıyla da anılmıştır.

Diğer adlan: Citrine, TÜCCAR TAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN (Si02) + (Eser miktarda) Alüminyum, Demir, Kalsiyum, Lityum, Sodyum, Magnezyum
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: KUVARS
Kristal sistemi: HEKZAGONAL (TRİGONAL – TRAPEZOHEDRAL)
Sertlik derecesi: 7
Özgül ağırlığı: 2,65
Çizgi rengi: YEŞİLİMSİ BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, IŞILTILI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Özdeşleştiği ay: KASIM
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ
Özdeşleştiği çakra: GÜNEŞSİNİRAĞI, ÇAKRALARIN DÜZENİ
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Brezilya, İspanya, Amerika, Rusya, Madagaskar
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, İKİZLER, ASLAN, BAŞAK, TERAZİ, AKREP burçlarında daha fazla yarar sağlar.

SİTRİN TAŞININ YARARLARI

Negatif (olumsuz) enerjiyi dağıtır veya niteliğini değiştirerek olumlu enerjiye çevirir. Bedene canlılık ve güç verir. Fiziksel güç ve yetenekleri artırır. Genel sağlık için faydalıdır. Evdeki negatif enerjiyi yok etmek için Sitrin taşının bekletildiği su odalara serpilmelidir.Stresi ortadan kaldırır, sinirlenecek hallerde sükûneti korumaya yardım eder.

Korkuları dağıtır, cesaret ve özgüven duygusu verir. Özsaygı ve özgüveni geliştirir.Hafıza ile ilgili problemlerin çözümüne yardım eder. Odaklanmayı artırır.Kısa süreli hafıza kaybına karşı etkilidir.Haset, kıskançlık duyanlara veya kalp kırmak isteyenlere karşı kalkan oluşturur.Kalp sağlığını destekler. Kan dolaşım sistemini güçlendirir. Kasları güçlendirir. Dokuları sağlıklı tutar, yeni doku oluşmasına yardım eder.Cilde tazelik verir, cilt hastalıklarından korur, sivilce tedavisinde faydalıdır.Cinsel gücü uyarır.Sindirim sistemini sağlıklı tutar, hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.Mide şişkinliğini ve yenilenin sindirim i problemlerini giderir. Kabızlığı hafifletir.Sabah bulantıları için şifadır. Ağızda tutulursa m ide ekşimelerini yatıştırır.Depresyonu ve duygusal travmaları hafifletir, neşelendirir. İyimserliği artırır.İnsanın kendine zarar verici eğilimlerini yok eder.Anksiyete ve korkuları hafifletir. Gece ve karanlık fobilerini iyileştirir.

İç salgı bezlerinin, özellikle de tiroit bezinin sağlıklı işlev yapmasını sağlar.Tiroid bezi hormonlarının dengesizliklerinde kullanılır.Sinir sisteminde haberleşmeyi sağlayan elektriksel uyarıları artırır. Sinirleri güçlendirir. Saçları ve tırnakları sağlıklı tutar.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Timüs bezini aktif hale getirir.Dalak, karaciğer, akciğer ve pankreası sağlıklı tutar, temizler.Alerjilere karşı yararlıdır. Gıda maddelerine ve kimyasallara karşı aşırı duyarlılık oluşturan alerjileri tedavi eder.Hormonal sistemin işlevselliğini geliştirir. Büyüme hormonunu (growth hormonu) dengeler.Adet (regl) düzensizliklerini ortadan kaldırır. Adet Öncesi Sendromu (PMS)ve menopoz tedavisi için yararlıdır.Kronik yorgunluğu ortadan kaldırmakta etkilidir.

Takip edilen ,,,,,