Sindirim Enzim Takviyeleri

Sindirim Enzimleri

Besinleri parçalayabilmemizi sağlayan sindirim enzimleri ağız (tükürük), mide, pankreas ve incebağırsakta doğal olarak üretilmektedir. Ağız yolu ile alman makromoleküller (protein, yağlar, karbonhidrat) sindirim enzimleri tarafından yapı taşlarına kadar küçük parçalara ayrılarak incebağırsaktan emilecek hale getirilir.

Sindirimde rol oynayan en önemli dört enzim

1.Lipaz: Yağları sindirir

2.Amilaz: Karbonhidratları sindirir

3.Proteaz: Proteinleri sindirir

4.Laktaz: Süt şekeri sindirir

Eğer bu enzimler yetersizse sindirim tamamlanamaz. Sindirilemeyen besinlerin emilimi mümkün olmaz ve vücudumuz besin öğelerinden yararlanamaz. Bu durum süreklilik gösterirse yetersiz beslenmeye yol açar. Bir başka anlatımla, yediğimiz gıda ne kadar saf ve kaliteli olursa olsun sindiremiyorsak işe yaramaz.

Sindirilemeyen gıdalar kalınbağırsağa geçer, şişkinlik, gaz, ishal ve krampa neden olur. Bu, çoğu insanın karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Buna çözüm arayanlar sıklıkla reçetesiz satılan sindirim enzim takviyelerine (SET) yönelmektedir. Bu yönelim hızla büyüyen yeni küresel pazarın oluşmasına neden olmuştur. Pazarın 2016 yılında 358 milyon dolardan 2025 yılına kadar 1,6 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

Konuyu, reçeteli olarak satılan sindirim enzimi içeren ilaçlar, reçetesiz olarak satılan takviyeler ve sindirime yardıma doğal gıdalar olarak üç başlık altında ele alacağız.

Takip edilen ,,,,,,,