Selenit Taşı Faydaları

Selenit | Cokiiya.comSelenit, denize kıyısı kalmayan bölgelerde,tuzlu suyun buharlaşmasıyla oluşan bir mineraldir. Genel olarak saydam ve renksizdir.Az sayıdaki yarısaydam ve opakları, bünyesine giren başka elementler nedeniyle değişik renklerde bulunabilir.Selenit, genel olarak ince-kalın levhamsı kristalli, kısa-uzun prizmatik, iğnemsi,tanesel veya lifsi biçimdedir. Ele alındığı zaman sabun hissi verir. Bazıları ise kıvrımlı çiçek görünümlüdür. Diğer bir Selenit çeşitlemesi, Çöl Gülü adı verilen görünümdür. Daha çok çöllerde oluşan bu tür Selenit, yapısal olarak kumludur, görünüm olarak ise tıpkı gül halindedir.

Diğer adları: Selenite, SatinSpar
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, SÜLFÜR (KÜKÜRT), OKSİJEN, HİDROJEN (CaS04.2(H20)) + (Eser miktarda) Selenyum
Kimyasal grubu: SÜLFAT
Kristal sistemi: MONOKLİNİK, PİRİZMATİK
Sertlik derecesi: 2
Özgül ağırlığı: 2,32
Parlaklığı: CAMSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: LİFSİ, KIYMIKSI, KONKOİDAL
Karıştmlabileceği taşlar: MİKA, KALSİT, HALİT
Özdeşleştiği unsur: SU
Özdeşleştiği ay: HAZİRAN
Özdeşleştiği çakra: TAÇ (TEPE), KÖK, KALP
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Çin, Orta Asya, ABD, Türkiye
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ,
TERAZİ, BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Toprağın enerjisiyle (Bedenle) – ruhsal enerji (Ruh) arasında denge sağlar.Enerji üretir ve tüm yönlere enerji yayar. Çevreyi pozitif titreşimlerle doldurur.Doğal ve işlenmemiş haliyle dahi taş, bedenin tüm ü için güçlü bir iyileştiricidir.Kan damarlarını onarır. Eskiden beri, kalbin ve kan dolaşım sistem inin fonksiyonel olmasını sağlamak için kullanılmıştır. Hemoglobin eksikliklerinin giderilmesine yardım eder.

Beyin aktivitesini uyarmak ve bilinci genişletmek için küçük bir Selenit kristal başın üstüne yerleştirilebilir. Zihinsel odaklanma sağlar.Eve yerleştirilen büyükçe bir parçası, evde huzurlu bir ortam sağlar.Kas yapısının sağlıklı olmasında yararı vardır. Beden dokusu için yararlıdır.Hasarlı dokuları ve kasları onarır.Ağrılı bölgelere temas ettirilirse ağrıları hafifletir, rahatlatır.Cilt hastalıklarının tedavisine yardım eder. Cilt kırışığının düzeltilerek güzelleştirilmesinde başardı neticeler verir.

Kadında doğurganlığı, erkekte sperm verimliliğini yükseltir, böylece kısırlığı önler.İdrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.Evin iç köşelerine birer parçasının yerleştirilmesi, dış etkilere karşı kalkan oluşturur, güvenli ve sakin bir mekân sağlar.Belkemiği (omurga) başta olmak üzere iskelet sistemi için yararlıdır. O m urganın sıraya dizilmesine ve herhangi bir nedenle omurga yapısında oluşan enerji geçişi tıkanıklıklarının ortadan kaldırılmasına yardım eder. Osteoporoz gibi kemik problemlerini iyileştirilmesinde etkilidir.

Cıvalı (amalgam) diş dolgularının olumsuz etkilerini azaltır. Dişler için yararlıdır.Eskiden beri Boğaz / Gırtlak iltihaplarını iyileştirmek için kullanılmıştır.Ateş düşürücü olarak kullanılmıştır. Harareti giderir, yüksek ateşi ortadan kaldırır.Bağışıklık sistemi için yararlıdır. Timüs atrofisini tedavi eder.Artrit gibi iskelet sistemi problemlerini iyileştirir. Eklemlerdeki kireçlenmeyi(Osteoartrit) çözer ve eklemlerin rahat hareket etmesini sağlar.

 

Takip edilen ,,,,,,,,,,,,,,,