Sedef Taşı Faydaları

Gökkuşağı gibi pırıltılı renkleri olan ,foslorik özellikte organik bir maddedir.İstiridye ve midye. salyangoz ve benzeri
tatlı ve tuzlu su yumuşakçalarının kabuk kısmının astarıdır.Kabuk kısımlarının iç yüzeylerinde aragonit maddesinin yoğunlaştırılmış biçimde birikmesiyle oluşmaktadır.Sedef beyazımsı ve yanardöner görünümlüdür.Ancak farklı renklerdede bulunabilmektedir.Rahle,sehpa,çeyiz sandığı gibi eşyalarda uygulanan kakma sanatında önemli bir elemandır.

Diğer adları: Mother of Pearl (İnci annesi)
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, KARBON, OKSİJEN (KALSİYUM
KARBONAT, CONCHİOLİN, SU (CaC03 + Conchiolin, H,0 + ARAGONİT) + (Eser
miktarda) Stronsiyum, Kurşun, Çinko
Kimyasal grubu: ORGANİK BİLEŞİKLER, KARBONAT
Kristal sistemi: AMORF
Sertlik derecesi: 3 – 4
Parlaklığa İNCİMSİ
özgül ağırlığı: 2,60 – 2,78
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL, KIYMIKSI
Sembolü olduğu husus: MUTLULUK, SEVGİ, GÜÇ, PARA, ŞANS, KORUMA
Özdeşleştiği unsur: SU
Özdeşleştiği ay: HAZİRAN, KASIM
Özdeşleştiği çakra:TAÇ (TEPE)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: OKYANUSA VE DENİZE KIYISI OLAN TÜM ÜLKELER
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ,YAY ve KOVA burçlarında daha fazla yarar sağlar.

SEDEF TAŞININ YARARLARI

Sedef, yeryüzünün, hastalıklara şifa veren ve hastalıklardan koruyan en değerli kaynaklarından biridir. Fiziksel büyüme ve gelişme için gereklidir. Cüceliğin ve büyüme eksikliğinin önlenmesinde önemlidir.Kanın gerektiğinde pıhtılaşmasında yararlıdır.Zihinsel ve fiziksel performansı arttırır. Konsantrasyon (dikkat, bir konuya odaklanma) sağlamaya yardım eder. Karar verirken sükûnet sağlar.Kalbin ve kan dolaşım sisteminin işlevselliğine yardım eder. Kalbi güçlendirir. Anemi tedavisine yardım eder.Görme gücünü artıran ve göz hastalıklarından koruyan, hastalandığında da tedavisine yardım eden önemli taşlardandır.Dokuları güçlendirir. Yaraların hızlı kapanmasını sağlar.Sağlıklı bir deri oluşumunda, derinin sağlıklı kalmasında ve deri hastalıklarının tedavisinde önemli görevler üstlenir.Çocuklarda kızamık tedavisinde kullanılabilir, iştah eksikliğini giderir, yatak ıslatmasını önleye yardımcı olur,Testis ve yumurtalık faaliyetlerini destekler, Rahmin miyom, kist gibi tortu ve birikimlerden temizlenmesine, kısırlığın giderilmesine, doğurganlığın artırılmasına, hamile kalmaya yardım eder ve doğumu kolaylaştırır. Doğumdan sonra süt yapımında ve sütün verimli hale getirilmesinde büyük rolü vardır.Sindirim sistemini sağlıklı tutar. Bağırsaklardaki şişkinliği azaltır.Osteoporoz, Osteomalazi, Artrit ve Osteoartrit hastalıklarının tedavisine etkili biçimde yardım eder, Kemik disklerinin ve eklemlerin elastikiyetini sağlar,Vücudun iltihaplanmasını azaltır veya önler.

Özellikle bebeklerin,okul çağındaki çocukların ve yaşlıların iltihaplı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Beden ateşini dengede tutar.Bağışıklık sistemini düzenler, korur ve güçlendirir.Sigaranın akciğerlerde ve vücutta yarattığı kötü etkilerin uzaklaştırılmasını sağlar.Solunum sistem inin sağlıklı kalmasına yardım eder. Astım ve bronşit tedavisine yardım eder. Akciğer iltihabının temizlenmesinde yararlıdır.Sedefin bekletildiği suyun içilmesi, hormonların dengeli üretim ini sağlar.Kronik baş ağrılarını, migreni ve başdönmesini (Vertigo) hafifletir.Menopoz ve ergenlik devresinde fiziksel ve ruhsal sağlığı korur.El ve ayakta sürekli soğukluk ve üşüme olanların kullanmasında yarar vardır.Hiperaktivite tedavisine yardım eder.Yaşlanmayı ve yaşlılığa bağlı hastalıkların gelişimini yavaşlatır.

Takip edilen ,,,,,,,