Resveratrol Nedir?

Resveratrol (3, 5, 4’-trihidroksistilben) doğada yaklaşık 72 bitki türünde bulunan bir fitokimyasaldır. Antioksidan, anti enflamatuar ve anti viral etkileri vardır. En çok üzüm, asma yaprağı, dut, yerfıstığı, antepfıstığı ve yabanmersininde bulunur.

Resveratrol, üzümün kabuk kısmında fazla bulunur. İklim ve üzüm çeşidine bağlı olarak miktarı değişen resveratrol, kırmızı üzümde beyaz üzüme göre daha fazladır.

Resveratrol ısıya dayanıklı olması nedeni ile birçok yiyecek çeşidinde aktif formunu (trans-resveratrol) koruyabilmekte, ağız yoluyla alındıktan hemen sonra sindirilmekte ve hızla kana karışmaktadır.

Günde ortalama 1-2 mg resveratrolün diyette tüketiminin sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

Resveratrol, polifenol yapısında doğal bir antioksidan maddedir. Trans ve cis olmak üzere iki izoformu mevcuttur ve trans-resveratrol biyolojik olarak daha aktiftir.

Resveratrolün iltihap dağıtıcı, kanser önleyici, virüs enfeksiyonlarından koruyucu, romatizma önleyici, diyabet önleyici, obeziteyi azaltıcı, karaciğer yağlanmasını azaltıcı, menopoz sonrası kadınlarda östrojenik aktivitesini artırıcı ve yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır. Resveratrolün ayrıca sinir sistemi ve beyin sağlığını koruyucu etkileri ortaya konmuştur. Osteoporozu azaltır.

Resveratrol egzersiz performansını artırmaktadır.

Resveratrolün kanser önleyici özelliği çok sayıda bilimsel çalışma ile gösterilmiştir.

Resveratrol kalp damar hastalarında faydalı olmaktadır, ancak fazla kilolu kişilerde etkisinin daha sınırlı olduğu görülmektedir.

Şizofrenik hastalarda resveratrol takviyelerinin zararlı olabileceği konusunda çekinceler vardır.

Diyabetik hastalarda resveratrol insülin duyarlılığını artırmakta, kan şekeri seviyesini düşürmektedir.

Karaciğer yağlanmasında resveratrol tüketimi ile yapılan klinik çalışmaların yarısında fayda sağlarken, diğer yarısında hiçbir değişiklik görülmemiştir.

Yapılan klinik çalışmalarda Alzheimer hastalarında ve inme tedavisinde resveratrolün fayda sağlama potansiyeline sahip olduğu ortaya konmuştur.

Resveratrolün en sık görülen yan etkisi mide bağırsak ile ilgili şikâyetlerdir (karın ağrısı, bulantı ve ishal gibi). Bu nedenle 1 gr/günden fazla doz alınmamalıdır.

Takip edilen ,,,,,,,,