Probiyotiklerin Fayda Sağladığı Diğer Durumlar

Probiyotikler bağışıklık sisteminin iyi çalışması, bakterilere karşı koruma, gıdaların sindirimi ve emilimi için gereklidir. Bu bakteriler vücutta belli bir denge halinde bulunurlar, antibiyotik kullanımı ile ölürlerse denge bozulabilir. Ayrıca vücuda giren diğer bakteriler, mantar ve parazitler de bu dengeyi bozabilir.

Probiyotiklerin bağışıklık sistemine, tansiyon ve kolesterol yüksekliğine iyi geldiği de iddia edilmiştir. Her türlü bağırsak hastalığında oluşan gaz, ishal ve şişkinlik için faydalıdır. Örneğin ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi hastalıklar için de fayda sağlar. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonu, diş çürümesi, helikobakter pilori enfeksiyonu, vajina ve cilt enfeksiyonlarına iyi geldiği yönünde yeni çalışmalar olsa da daha kapsamlı çalışmalarla bu faydanın ortaya konulması gerekmektedir. Buna ilaveten bazı kanser türlerinin gelişimini önlediği konusunda çalışmalar bulunmaktadır.

Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler miktarı ve içerdiği cins-tür-suş her zaman yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle, bağırsak hastalıklarında ilave probiyotik alınması gerekebilir

Farklı hastalıklar için farklı probiyotik suşları kullanılır.

îshal dışında da probiyotiklerin hastalıkların tedavisine mütevazı katkı sağladığı bilimsel bir gerçektir.

Her probiyotik herkes için uygun değildir. Birine fayda sağlayan probiyotik bakteri suşu diğerine aynı faydayı sağlamayabilir. Bunun nedeni bağırsak mikrobiyotasının, parmak izi gibi kişiden kişiye farklılık göstermesidir. Ayrıca bir sorun için işe yarayan probiyotik bir başka soruna fayda sağlayamayabilir. Kullandığınız probiyotik desteğinin içinde hangi bakteri veya bakteri karışımının olduğunu bilmemiz önemlidir.

Bazı probiyotikleri kullanırken ishalseniz kabız, kabızsanız ishal olabilirsiniz

  • Lactobacillus casei, shirota ve Lactobacillus rhamnosus GG (fermente peyniraltı suyu içeceği içerisinde bulunur) kullanımı kronik kabızlıkta fayda sağlayabilir.
  • Kabızlık ile seyreden huzursuz bağırsak sendromu olanlar B. lactis, B. longum, L. asidoflus, L. reuteri, L. plantarum ve kombinasyonlarından fayda görebilir.
  • İshal sorununa çözüm arayanların ise S. boulardii, saccoromyces ve L. acidophilus, bifidobakterileri tercih edebilirler.
  • Gaz, şişkinlik ve karın ağrısı gibi yakınmaları olanlar L. plantarum, bifidobakteri, S. celevisiae ile laktobasil karışımları önerilmektedir.
  • L. helveticus R52 + L. rhamnosus R11 karışımı helikobakter pilori denilen mide mikrobu tedavisine katkı sağlayabilir.

 

Takip edilen ,,,,,,,