Probiyotik Nedir?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından üzerinde uzlaşılan tanıma göre probiyotikler, yeterli miktarda alındığında konak üzerinde sağlığa yararlı etkiler sağlayan canlı mikroorganizmalardır.

Probiyotikler doğal fermantasyon yoğurt, kefir, turşu, sirke, boza, kımız ve kombuçayı gibi bazı gıdalarla ya da eczaneden kapsül, damla, şase şeklinde takviye olarak da alınabilmektedir.

Besin destekleri ya da fonksiyonel gıdalar içinde probiyotiklerin payı yükseliyor.

Günümüzde en yaygın uygulama, probiyotiklerin gıdalar yoluyla vücuda alınmasıdır. Pek çok probiyotik gıda, fonksiyonel gıda olarak sınıflandırılmaktadır ve fonksiyonel gıdaların önemli bir kısmını probiyotikler oluşturmaktadır.

Küresel piyasada 2000 yılında fonksiyonel gıda ve içeceklere 33 milyar dolar harcanırken 2013 yılında bu rakam 176,7 milyar dolara ulaşmıştır. Bugünlerde ise 200 milyar doları aştığı düşünülmektedir. Bu rakam, toplam gıda pazarı için harcanan miktarın %5’ine karşılık gelmektedir.

Probiyotik ürünler için harcanan para fonksiyonel gıdalara harcanan paranın önemli bir oranını oluşturmakta ve bu oran probiyotik ürünler adına giderek artış göstermektedir. Probiyotik pazarı, gıda, toz, şase ve kapsül formunda 201 l’de 24 milyar dolarken 2016da 42 milyar dolara ulaşmış olup bu rakamın giderek artacağı öngörülmektedir. Tam anlamı ile probiyotik

ürün sektörü büyük bir sıçrama yapmış durumdadır diyebiliriz.

Probiyotik kelimesini ilk kullanan, Alman Bilim adamı Werner Georg Kollath’tır (1892-1970). Probiyotik kavramının babası sayılan bilim adamı ve 1908 Nobel Bilim ödülü sahibi îlya Metcnikov, “Death begins in the colon” (Ölüm kalınbağırsakta Başlar) diyerek bağırsak mikrobiyotasının önemini ortaya koydu. Bulgaristan’da kişilerin uzun yaşamasının yoğurtla alınan laktik asit bakterileri sayesinde olduğunu öne sürdü. Lactobacillus bulgaricus (sütü yoğurda döndüren bakteri) isimli probiyotiği bulan Bulgar bilim adamı ise Dr. Stamen Grigorov olup bakterinin adı lactobacillus bulgaricus ssp. Grigoroff olarak kondu.

Takip edilen ,,,,,,,