Pirit Taşı Özellikleri

Kolay kırılır yapıdadır. Görünümü çizgilidir. Rengiyle altına benzer, ancak sertliği nedeniyle altın gibi kolay işlenebilir değildir.İsmi, kıvılcım veya ateş manasına gelen Yunanca PYR kelimesinden türemiştir.Altın denilerek bazı kişiler aldatıldığı için“Ahmak Altını” diye de adlandırılmıştır.Sedimenter (su dibine çökmüş tortu),magmatik, başkalaşım kayaları arasında ve hidrotermal (sıcak su) çökeltisi halinde bulunur. Kırıkları sedef eğrisi şeklindedir. Aztekler tarafından kehanet aynası olarak kullanılmıştır.

Diğer adları: Pyrite, Fool’s Gold (Yalancı Altın)
Bünyesindeki başlıca mineraller: DEMİR, SÜLFÜR (KÜKÜRT) (FeS2) + (Eser miktarda) Kobalt, Nikel, Gümüş, Altın, Karbon, Selenyum
Kimyasal grubu: SÜLFİT
Bağlı olduğu grup: –
Kristal sistemi: KÜBÎK
Sertlik derecesi: 6,0 – 6,5
Özgül ağırlığı: 5,1
Çizgi rengi: YEŞİLİMSİ SİYAH
Parlaklığı: METALİK, PARILTILI
Işığı geçirgenlik: OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL, UNEVEN, GEVREK
Özdeşleştiği ay: EKİM
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ, TOPRAK
Özdeşleştiği çakra: KÖK, SOLAR PLEKSUS, ÜÇÜNCÜ GÖZ, TAÇ
Sembolü olduğu hususlar: SEVGİ, ŞEFKAT, UMUT, ERKEKSİ GÜÇ
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: USA, Rusya, Almanya, İspanya, Güney Afrika, Peru, Bolivya, İtalya
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak İKİZLER, YENGEÇ, ASLAN,KOVA burçlarında daha fazla yarar sağlar.

PİRİT TAŞININ YARARLARI

Tembelliği ortadan kaldırır. Fiziksel dayanıklılığı artırır. Bunun için kullanılan masa üstünde bulundurulması bile yeterlidir.Sinirliliği hafifletir. Vücuttaki elektriği dışarı atar, topraklama görevi yapar.Kişiyi sosyalleştirir, diğer insanlarla uyumlu ilişkiler geliştirir.Özsaygı geliştirir. Özgüveni artırır.Hafıza gücünü artırır. Zihni, belirsiz ve dağınık düşüncelerden temizler. Pratik zekâyı geliştirir. Öğrenmeyi kolaylaştırır.Kalbi ve Kan dolaşım sistemini güçlendirir. Kan damarlarındaki tıkanıklıkların açılmasına yardım eder. Kanı güçlendirir ve kandaki oksijen miktarını artırır.Kan hastalıklarına karşı yararlıdır.İllüzyon (göz yanılsaması) tedavisine yardım eder.Bulaşıcı hastalıklardan koruduğu için hasta bakıcıların, hemşirelerin ve doktorların kullanmasında yarar vardır.Deri hastalıklarının tedavisine yardım eder.Erkeklerde iktidarsızlık ve kısırlık tedavisine yardım eder.Sindirime yardım eder. Kalın bağırsakları temizler, problemlerini ortadan kaldırır. Hazımsızlık çekenler için tavsiye edilir. Ülser tedavisine yardım eder. Sülfür nedeniyle m ide asidini dengeler.Belkemiğini (omurgaları ve omuriliği) korur. Kemik oluşum una yardım eder,kemik hücrelerini ve dokularını yeniler.Aurayı korur ve enerji ile doldurur. Bu nedenle nazara karşı kullanılabilir.Anksiyete (huzursuzluk, korku, endişe…) için rahatlatıcıdır. Depresyonun etkilerini hafifletir.

Beyin fonksiyonunu arttırır. Beyine kan akışını artırır. Sağ ve sol beyin arasında denge oluşturur ve bu ikisi arasında fonksiyonel akışı ve geçişi sağlar.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Solunum sistemi işlevleri için yararlıdır. Üst solunum sistemini temizler. Akciğerler için yararlıdır, problemlerinin giderilmesine yardım eder. Bronşit ve astımı yatıştırır, etkisini azaltır.Gripten korunmakta ve tedavisinde yararlıdır.Hormonal sistem içinde ahenk oluşturur. Salgı bezleri arasında denge sağlar.Artrit tedavisinde etkilidir.Adet (regl) dönemi sıkıntılarını hafifletir.Hücresel hastalıkların tedavisine yardım eder, hücreleri yeniden oluşturur.Kronik yorgunluğu gidermeye yardım eder.RNA / DNA hasarlarının onarımına yardım eder.Virüslere karşı koruma sağlar.Soğukalgınlığından korur.

 

Takip edilen ,,,,,,,