Paba Raraaminobenzoik Asit, 4-Aminobenzoik Asit, VitaminB-X

PABA, gerçek bir vitamin değildir. Folik asit vitamininin yapısında vardır. Güneş kremlerinin içinde ve cilt bakım ürünlerinde tercih edilebildiği gibi daha ender oral takviye olarak da kullanılmaktadır. PABA, besinlerle alınabildiği gibi bağırsaklardaki bakteriler (mikroplar) tarafından da üretilir. Bu nedenle önemli bir vitamin olarak kabul edilmez. Genellikle B vitaminleri içeren takviyelerde bulunur. Saç sağlığı için ve güneş ışığından korunmak amacıyla da kullanılmaktadır.

PABA karaciğerde, mayada, pirinç ve yumurtada bulunur.

PABA, kırmızı kan hücrelerinin bir destekleyicisidir. Bağırsaklardaki bakterilerin folik asit yapımını da destekler.

Saç ve kılların siyah renkli olmasında PABA maddesinin önemli katkısı vardır. Güneş yanıklarından ve cilt kanserinden korunmak için kremlere PABA katılır.

Saç çıkması ve saçın siyahlaştırılması için kullanılmış ise de başarılı sonuç vermemiştir. PABA, saçlar için biotin, pantotenik asit ve folik asit ile birlikte kullanıldığı gibi cilt kırışıklığını gidermek için de kullanılmaktadır.

Multivitaminleri veya B kompleksi vitaminleri alarak 25 miligram gibi küçük miktarlarda PABA içermektedir. PABA ağızdan günde 300 ila 400 miligram alınabilir. Günde 400 miligramdan fazla alınmaması tavsiye edilir.

Yüksek dozlarda alınırsa karaciğerde zararlı etkiler yapar; bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş ve ciltte döküntüler görülebilir. Literatürde günlük 8 gram alımı ile vitiligo denilen, cilt üzerinde beyaz depigmente alanlar gözlenen bir deri hastalığı, 12 gramda ise karaciğer toksititesi gelişmiş, ancak vitamin kesilince normale dönmüştür.

Takip edilen ,,,,,,,