Opal Taşı Özellikleri

Opal aslında renksizdir. Ancak içine karışan materyal nedeniyle değişik renklerde veya çok renkli halde bulunur. Renk ve şekline göre kırkın üzerinde türü vardır.Renk dağılımı homojen değil, karmaşıktır, örneğin bantsal veya çizgisel bir seyir izlemez, ancak belirgin bir armoni oluşturur. Opal, değişik yönlerden bakılınca değişik renklerde görülebilir.İçerisinde su bulunur. Bu nedenle «ıslak kuvars» diye de nitelendirilir. Aşırı sıcakta suyu uçar ve Opallikten çıkıp Kalsedona dönüşür.

Diğer adları: GÖKKUŞAĞI TAŞI, PANZEHİR TAŞI, YETENEK TAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN, SU (SiO, nH20 ) + (Eser miktarda) Demir, Alüminyum, Kalsiyum, Sodyum, Potasyum, Magnezyum, Manganez, Nikel, Krom, Uranyum
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu grup: KUVARS
Alt türleri: HİYALİT, ATEŞ OPAL, YEŞİL OPAL, AĞAÇ OPAL, DENDRİTLİ OPAL,
DEĞERLİ (Precious) OPAL, KIZIL İĞNE OPALİ…
Kristal sistemi: AMORF
Sertlik derecesi: 6,0 – 6,5
Özgül ağırlığt: 1,90 – 2,30
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: UNEVEN, KONKOİDAL, KIYMIKSI, GEVREK
Özdeşleştiği ay: MART, NİSAN, EKİM
Sembolü olduğu hususlar: SEVGİ, ŞEFKAT, UMUT, ERKEKSİ GÜÇ
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Avustralya, Macaristan, Afrika, Meksika, Peru
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, TERAZİ, KOVA, AKREP, YAY ve BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Opal, sevgi, şefkat, um ut, büyüleyici güzellik ve erkeksi güç simgesidir. Gençlik gücü verir. Ancak taşın gücünü bencil ve çirkin amaçlara ulaşmak için kullananlara kötü şans getirdiği de söylenmektedir.Sakinleştirir, yatıştırır, rahatlatır, mutluluk verir.Tehlikeli durumlarda güçlü bir destek (cesaret) verir. Özgüven eksikliğini giderir.
Hafıza gücünü artırır. Zihnimizi, bizi engelleyen sabit fikirlerden temizler.Kan hastalıkları için yararlıdır.

Kanı temizler, antioksidan etkilidir. Kalbi işlevsel hale getirir.Göz sağlığını korur, gözün görme gücünü artırır ve göz rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder. Bu nedenle çeşitli kültürlerde “GÖZ TAŞI” diye adlandırılmıştır. Bunun için taşın derinliklerine belirli bir süre bakılması da yararlı olabilir.Bu bakış aynı zam anda stresi de giderir.
Rüya yoluyla gelecekteki olayları doğru görmekte kullanılır. Kâbuslardan korur, hoş rüyalar görmeyi sağlar.

Pozitif ve sağlıklı cinsellik sağlar. Cinsel organları sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder. Zina, tecavüz, homoseksüel veya ensest ilişki gibi cinsel sapkınlıklardan uzaklaştırır, bunun için düşünme mekanizmasını temizler ve sağlıklı hale getirir. Doğurganlığı artırır.Bağırsak hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.Böbrek hastalıkları için yararlıdır.Doğumu kolaylaştırır. Anne ve rahim deki bebeği korur.Hayatımızdaki evlenme, boşanma, iş değişikliği, yer değiştirme gibi değişim süreçlerinde rahatlama duygusu ve uyum sağlama yeteneği verir, iç huzuru oluşturur.

Böbreküstü salgı bezini gerektiğinde uyararak pasif kalmayı, gerektiğinde dengeleyerek aşırı heyecanları ve öfkelenmeleri önler.Depresyonların iyileşmesine yardım eder. Korku ve endişeleri temizler. İntihar etme veya kendine zarar verme eğilimini ortadan kaldırır.Zehirlenmelere karşı panzehir görevi yapar. Bu nedenle Panzehir Taşı diye de adlandırılmıştır.Bağışıklık sistemini güçlendirir.İnsülin üretim inin dengeli salınımına yardım eder.

Şeker hastalığının tedavisine yardımcı olur.Hipofiz ve Epifız bezlerini sağlıklı tutar, işlevsel olmasını sağlar.Eklem iltihabı (artrit) tedavisinde yararlıdır.PMS (Adet öncesi Sendromu) tedavisine yardım eder. Regli düzenler, düzenli olmasını sağlar.Parkinson hastalığının tedavisine yardım eder.

 

 

Takip edilen ,,,,,,