Mineraller

Mineraller, vücudumuzda çok çeşidi görevleri olan maddelerdir. Başlıcaları kalsiyum, fosfor magnezyum, sodyum, potasyum, klor, iyot, demir, bakır, çinko ve selenyumdur. Bunların dışında vücutta görevi olan birçok mineral vardır. Bu minerallerin hepsini besinlerden her gün belirli miktarlarda almamız gerekir.

Mineraller normal metabolizma için gerekli olduğu kadar enzim ve hormonların yapısına da girer; bir tampon görevi yaptığı gibi sıvıların hücre içi ve dışında denge ve hareketini de ayarlar. Mineraller kemiklerin mekanik sertliğini sağlar. Vücutta binlerce biyokimyasal olayda rol alırlar. Birçok enzim, görevlerini mineraller sayesinde yapabilir. Hormonların çalışması da minerallere bağlıdır. Gıdalar, ilaçlar ve vitaminler mineral olmadan görev yapamaz. Vitamin ve mineraller birbirini etkilerler. C vitamini demirin emilimini artırırken, bağırsaktan kalsiyum emilimi D vitamini sayesinde olur. Mineraller sayesinde vücut elektrik üretir ve hücre iletişimi oluşur. Bunlar vücudumuzda yapılamadığından dışardan alınmaları gerekir.

Bazı vitaminler bazı minerallerin emilimini artırır. C vitamini demir, D vitamini kalsiyum, B6 vitamini magnezyum, A vitamini çinko, E vitamini selenyum emiliminde artışa yol açar.

Karbonhidrat (lif), yağ ve proteinler makro besinlerdir, vitamin ve mineraller ise mikro besinlerdir. Vücudun mikro besin ihtiyacı makro besinlerin tüketimiyle karşılanır.

Takip edilen ,,,,,,,