Magnezyum Ölçümünde Eritrosit Magnezyumuna Bakılmalı!

Magnezyum durumunu değerlendirmek oldukça zordur çünkü çoğu vücutta hücre içinde ve kemikte bulunur. Serumda toplam magnezyumun sadece %0,3’ü bulunur. Bu nedenle serum magnezyum ölçümleri vücut magnezyum seviyelerini tam yansıtmaz. Normal kan testi ile magnezyumun şiddetli yetmezliği saptanır. Daha iyi test kırmızı kan hücrelerindeki (eritrosit) magnezyum düzeyini ölçmektir. Normal serum magnezyum seviyesi 1,82-2,30 mg/dİ arasıdır. Serum magnezyum/ kalsiyum oranına bakmak da gerekir. Bu oran 0,4 olmalıdır. Eğer magnezyum/kalsiyum oranı 0,36-0,28 arasında ise magnezyum yetmezliği vardır. Son bilimsel çalışmalar magnezyum serum seviyesi 1,82 ng/dl civarında olanların magnezyum yetmezliğinde olduğunu, magnezyumun 2,07 mg/dl’den fazla olanların yeterli seviyede olabileceğini gösterdi.

En iyisi eritrosit magnezyumuna bakılmasıdır. Bu ölçüm yapılmadan bir hafta önce herhangi bir vitamin, multivitamin alınmamalıdır. Normal eritrosit magnezyum seviyesi 4,2-8,8 mg/dl olsa da eritrosit magnezyumu 6,0 mg/dİ üzerinde olmalıdır.

Nadir olarak bazı yurtdışı merkezlerinde non-invaziv hücre içi mineral elektrolit analizi (EXA) testi yapılmaktadır. Bu doku magnezyumu hakkında bilgi vermektedir.

Bazı laboratuvarlar saç mineral analiz testi yapmaktadır.

İdrar magnezyum ölçümleri de vücut magnezyumu hakkında yeterli bilgi vermez.

Diğer bir yöntem, intravenöz magnezyum yükleme testidir. Bu yüklemede sağlıklı kişide geride kalan magnezyum %2-8 arasındadır. Eğer birikim %27’den fazlaysa magnezyum yetmezliği vardır.

Thoren intravenöz magnezyum yükleme testi ise şöyledir:

Damardan 400 mg kadar magnezyum 1 saatten daha uzun sürede verilir ve sonra idrarda atılan magnezyuma bakılır. 16 saat içinde verilen

magnezyumun %70’i idrarla atılmazsa (280 mg veya fazlası) bu durum kan magnezyum seviyeleri normal olsa bile magnezyum yetmezliğini gösterir.

 

 

Takip edilen ,,,,,,,