Maden Suyunun Sağlığa Faydaları

Maden suları içerdikleri bikarbonat,klörür,sülfat,kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerle mide ve bağırsak sağlığı açısından faydalı içeceklerdir. Yapılan çalışmalar, mineralli sularda bulunan bikarbonatın mide asit salgısını nötralize etme, mide pH seviyesini artırma ve sindirim hormonları salımmını uyarmada önemli rol oynadığını göstermiştir.

Klorürlü sular esas olarak mide boşalmasını kolaylaştırır. Sülfat ve magnezyumlu mineralli sular kabızlığı azaltıcı etki gösterir.

Sülfat, bikarbonat, kalsiyum ve magnezyum içeren mineralli suların içilmesi safra kesesi çalışmasını ve boşalmasını kolaylaştırarak safrada oluşabilecek çamurlaşma eğilimini azaltır. Yüksek magnezyum içeriği olan maden suları safra yollan ve safra kesesinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Demir eksikliği anemisinde ve hamile kadınlarda aneminin tedavisinde demir içeren mineralli sular özellikle tavsiye edilir. Diş çürüklerini önlemede ve kemiklerde mineralizasyonu artırmada florür içeren mineralli sular kullanılabilir. Ancak florozis riski nedeniyle çocuklardaki tüketimine dikkat edilmelidir. Kalsiyumlu mineralli sular kemik sağlığı için faydalıdır. Kemik sağlığı için maden suları iyi birer kaynaktır.

Maden suları ayrıca pH, sıcaklık ve sertlik gibi diğer fiziksel parametrelerle göre de sınıflandırılır.

Takip edilen ,,,,,,,