L-KARNİTİN Nedir?

L-karnitin yağ asitlerinin emilimini artırarak hücrelerdeki mitokondriumda enerji üretilmesinde faydalı olur. Hücrelerdeki uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak, orada okside olarak, yani yakılarak ATP enerjisi oluşturulmasını sağlar.

Karnitin iskelet kası ve kalp kasında daha fazla bulunur. Vücut yeteri kadar karnitini lizin ve metionin aminoasitlerinden yapar.

Vücutta karaciğer ve böbrek yeteri kadar karnitin üretir. Ancak kalp ve kaslar karnitin sentezi yapamaz.

Karnitin et, balık, tavuk ve sütte bol miktarda bulunur. Karnitinin aktif olan şekli 1-karnitindir. Erişkin bir kişi et ve karışık besinler yerse, günlük 60-180 mg karnitin alır. Karnitin incebağırsaktan emilir ve dolaşıma katılır, fazlası böbrekte depolanır ve idrarla atılır.

Karnitin yetmezliği genetik olarak olabilir ve bu durumda kardiyomiyopati denen kalp kası hastalığı, iskelet kas güçsüzlüğü ve kan şekeri düşüklüğü gelişir. Kronik böbrek yetmezliğinde ve bazı antibiyotiklerin kullanımı ile de karnitin yetmezliği oluşabilir.

Yaşla birlikte dokularda karnitin azalmaktadır. Karnitinin zihin fonksiyonlarında iyileşme sağladığı ve Alzheimer hastalığında faydalı olduğu bazı çalışmalarda saptanmış, bazılarında bu etki gösterilememiştir.

Karnitin kalp yetmezliğinde, anjina pektoris ve kalp krizi sonrası bazı çalışmalarda faydalı bulunmuştur.

L-karnitin tip-2 diyabette faydalı bulunmadı.

Böbrek hastaları ve özellikle diyalize girenlerde karnitin tedavisinin bazı çalışmalarda kalp açısından faydalı olduğu saptandı.

Uzun süre karnitin alanlarda kalpteki ventriküler aritmilerin azalmasında faydalı olduğu ve kalp kasının gücünü artırdığı saptanmıştır.

Karnitin alınması sperm sayısı ve kalitesine faydalı olur. Polikistik overli kadınlarda kronik iltihabın azalmasında faydalı olur.

Kanser hastalarında yorgunluğa faydası olmamıştır.

Karnitin 3 gr/gün dozunda alındığında bulantı, kusma, karın krampları, ishal görülebilir.

L-karnitin, hipertiroidisi olan hastalarda tiroid hormonlarını düşürerek faydalı olur. Ancak tiroid hormonları düşük olan hipotirodisi olanlar almamalıdır.

Kemoterapi alan hastalarda koenzim Q10 ile birlikte yorgunluğun giderilmesinde faydalı olur.

Asetil L-karnitin diyabetik nöropatide (sinir hasarı) sinir dokusunu koruyucu olarak da kullanılmıştır.

Takip edilen ,,,,,,,,