Kyolic Garlik (KYOLİC DİNLENDİRİLMİŞ SARIMSAK ÖZÜTÜ)

Sarımsak denilince, çoğu kez keskin kokusu, tadı ve yemeklere verdiği lezzeti düşünürüz. Bununla birlikte, sarımsak yüzyıllardır geleneksel bitkisel ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Sarımsak, Doğu Avrupa ve Asya’da yaygın olarak doğrudan yenilirken, sarımsak takviyeleri Batı

Avrupa’da ve ABD’de son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Taze, çiğ ve tam bir sarımsak tüketmek yerine 20 ay gibi uzun süre soğukta bekletme işlemi neden uygulanıyor?

Bu soğutarak dinlendirme işlemi, sarımsağın sert, tahriş edici ve toksik bileşimleri ile kuvvetli kokusunu ortadan kaldırıyor. Dahası sarımsağın bu yolla sağlığa faydasını artırıyor. Bu şekilde hazırlanan fonksiyonel gıda takviyesi ‘Kyolic Dinlendirilmiş Sarımsak Özü’ olarak adlandırılmaktadır.

Ürün şimdi yaygın olarak likit, tablet veya kapsül şeklinde satılıyor.

Sarımsak, A ve C vitamini ile potasyum, fosfor, sülfür, selenyum ve çeşitli aminoasitleri içermektedir

  • Bağışıklık sistemini canlandırır.
  • Kolesterolü düşürür.
  • içeriğindeki sülfür bileşimleri damarlarda pıhtıların oluşumunu engelleyerek kalp krizi ve felçten korur.
  • Doğal bir antibiyotik işlevi görür.
  • Kanserojen nitrosamin oluşumunu engelleyerek bazı kanser türlerinden korur. Özellikle yemek borusu, mide ve kalınbağırsak kanserlerinden koruyucu etkisi vardır. Akciğer, meme, rahim, prostat ve cilt kanserlerine karşı da koruyucu etki gösterir. Kemoterapi ve radyoterapi etkilerini azaltmaktadır.
  • Son yıllarda Alzheimer hastalığı, inme, Parkinson hastalığı ve Huntington hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkları önleyici etkisi olduğu ortaya konulmuştur.

Bunlar umut verici gözlemler, ancak sarımsağın kansere karşı olası korumasını doğrulamak için geniş, klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Takip edilen ,,,,,,,