Kurcumin Nedir?

Zerdeçal baharatında (Curcuma longa) bulunan kurkumin adındaki polifenol, antienflamatuar (iltihap giderici), antikanser, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Zerdeçal içinde aslında 3 tip curcuminoid vardır. Bunlardan biri curcumin, İkincisi demetoksicurcumin ve üçüncüsü bis-demetoksicurcumindir. Piyasada “curcumin C3 kompleks” olarak satılanlar bu üçünü de kapsar. Bunların içine emilimini artırmak için karabiberden elde edilen bioperen konur. Curcuminin tetrahidrocurcumin ve oktahidrocurcumin adındaki metabolitleri de kurkuminden çok daha etkilidir. Son zamanlarda kurkuminin suda çözünür formları, nano curcumin ve theracurcumin gibi değişik formları elde edilmiştir.

Hayvanlarda yapılan çalışmalarda kurkuminin antioksidatif olduğu, anti aging etkisinin olduğu, kanserden ve kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilmiştir. Yeni yayınlanan bir çalışmada ülseratif kolitli hastalarda mesalamin ile birlikte kullanıldığında faydalı olduğu rapor edilmiştir.

Kurkuminin hücrede nuclear factor-kappa B (NF-kB) denen bir faktörü önleyerek ve Nrf sinyalini artırarak ve COX-2 (siklooksijenaz-2) inhibe ederek etki gösterdiği düşünülmektedir. Hem oksijenaz l’i aktive ederek damarları koruduğu da saptanmıştır hem de oksijenaz 1 (HO-1) hücreleri korumaktadır. Kurkuminin bağırsaklardan emiliminde zorluk olduğu için emiliminin artırılmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Kistik fibrozis, multipl skleroz, kanser, katarakt, artrit, romatoid artrit, iltihabi bağırsak hastalıkları, karaciğer yağlanması, romatizmal hastalıklar, Alzheimer ve diyabette kullanımı açısından araştırmalar sürmektedir.

Osteoartritli (kireçlenme) hastalarda faydalı olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda safra kesesinden safra üretimini artırarak sindirim sistemini rahatlatmaktadır.

Laboratuvar ortamında kurkumin prostat kanser hücrelerinin ve diğer kanser hücrelerinin büyümesini önlemiştir. Prostat kanseri ve diğer kanserlerde kullananımı için çalışmalar yapılmaktadır. Prostat kanserli hastalarda PSA’da azalma yapmıştır. Kurkuminin metaboliti olan tetrahidrocurcuminin bağırsak kanserinde etkili olduğu iddia edilmiştir. Radyoterapinin yaptığı cilt hasarında krem olarak faydalı olmuştur.

Kurkuminin zararlı metallerden ve beyin hastalıklarından koruduğu da iddia edilmektedir. İnsanlar üzerinde yapılmış çalışmalar devam etmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, diyabet oluşturulan farelerde pankreasta oluşan oksidatif hasarı önlediği ortaya konmuştur. ABDde Faz II klinik çalışmalar yapılmış ve insanlarda kronik iltihabi hastalıklar, üveit, psoriazis, romatoid artrit, kanserler ve kansere dönüşme potansiyeli olan dokular için faydalı olabileceği düşünülmüştür. Ağızdan alınan kurkuminin emil imindeki zorluk en büyük problemdir. Anologlarını oluşturarak nanoteknolojik yöntemle verilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Bazı kemoterapi ilaçları ile etkileşime girebilmektedir (siklofosfamit, doksorubisin). Böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Kanama zamanını uzatabildiğinden kan sulandırıcı ilaç alanlar almamalıdır.

Takip edilen ,,,,,,,