Kültürümüzün Önemli bir Parçasıdır Tesbih

Tesbihin kültürümüzdeki yeri yüzyıllarca öncesine dayanmaktadır. Türk toplumu islamiyetle beraber tanıştı tesbihlerle. Tesbihler dua etmek için kullanılıyordu, belli bir sayıdaki boncuğun art arda dizilmesi sayesinde oluşturulan tespihler oldukça işe yarar bir yapıya sahipti. Edilen duaları saymak amacıyla islamiyetten Türk toplumuna geçen tespih modelleri son yüzyıl içerisinde bir erkek aksesuarı olarak kullanılmaya başlandı. Erkek aksesuarlarındaki kısıtlı seçenekler yüzünden oldukça sahip çıkılan bir erkek aksesuarı haline geldi.

Türk toplumundaki tesbih modelleri çok çeşitli. Farklı sayılardaki tesbih modelleri aynı zamanda farklı işçilikler ve farklı boncuk türleri ile de üretilmeye başlandı. Fakat tesbihin kültürümüzün önemli bir parçası olması sebebiyle kıymeti de diğer aksesuarlara oranla daha üst sıralara taşındı. Bu yüzdendir ki doğal taş tesbihler , gümüş ve altın sallamalar ve imamelerle üretilmeye başlandı. Özel işçilik gerektiren imameler tesbihler için vazgeçilmez birer aksesuar haline geldi. Kuyumculuk sanatı içerisinde özenle yerini aldı ve kuyumculuğun büyük bir kısmı tesbih imameleri konusunda oldukça başarılı işler ürettiler. Öyle ki bazı yörelerimizin kuyumcuları tesbih aksesuarları için farklı işçilik teknikleri geliştirdiler.

Kültürümüzün önemli bir parçasıdır tesbih, öyle ki özel işçilikler, özel teknikler ve kıymetli taşlarla dünyanın hiçbir yerinde üretilmediği kadar özenle üretilir tesbihler ülkemizde. Her erkeğin vazgeçilmezi haline gelen tesbihlerin taşları ve metal aksamlarının özel olarak ve ince bir işçilikle tamamlanması gerekir.

   

Takip edilen ,,,,,,,