Kronik Yorgunluğun Ana Hatlarıyla Ele Alınması

Yorgunluk, günlük hayatta çoğumuzun yaşadığı çok yaygın ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Genellikle sahip olduğunuz yanlış alışkanlıklarınız bu sorunun altında yatan temel nedeni oluşturur. Yorgunluktan şikâyetçi olan kişilerin neden yorgun olduklarını, altında yatan gizli bir sağlık problemi yoksa en iyi kendileri bilmelidirler, herkesin yorgunluk sebebi kendine has farklı sebeplerden ortaya çıkar. Dolayısı ile aşırı yorgunluktan mustarip kişiler bir miktar gözlem yapıp yorgunluklarına yol açan olası sebepleri tespit ederek gerekli tedbirleri alabilirler. Zaten yorgunlukları ile ilgili bir şey sorulduğunda genellikle olası sebeplerle ilgili hemen bir fikir beyan ederler.

Eğer iyi bir gözlemci değilseniz, sağlık konularına hayat boyu uzaktan baktıysanız o zaman sağlığınızla ilgili bir tespitte bulunmak sizin için zor olabilir. Eğer yorgunluğunuzun altında yatan farklı bir sağlık sorununuz yok ise burada anlatılan tavsiyelere uyulması durumunda yorgunluğunuzda ve halsizliğinizde fark edilir bir azalma gerçekleşir. Gün içinde kendinizi daha zinde, daha üretken ve enerjik hissederek yorgunluğunuzun sizi eskisi kadar rahatsız etmediğine, hatta bir süre sonra tamamen ortadan kaybolduğuna tanıklık edebilirsiniz.

İlk önce sıklıkla yaptığımız en önemli hatalardan biriyle başlayalım. Toplum olarak gece geç saatlere kadar televizyon, bilgisayar ve akıllı cep telefonların karşısında adeta esir hayatı yaşar olduk. Bunun sonucu olarak yeterince dinlenemeyen bir beden ve yorgun bir zihinle günlük hayattın koşuşturmacasına adapte olmaya çalışıyoruz. Gece uykusundan fedakârlık ederek harcadığımız boşa geçen zaman diliminin bede­lini gün içerisinde yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu, tahammülsüzlük, kaygı ve endişe bozukluğu gibi belirtilerle maalesef ödüyoruz. Gece uykusunun yeterli sürede ve kalitede olması sağlığımız açısından kesinlikle en önemli unsurdur. Gece uykusundan yoksun ya da uyku bozukluğu olan kişilerin kendilerini iyi hissetmek için gün içinde sık aralıklarla enerji içeceklerine yöneldiğini biliyoruz. Ancak bu durum altta yatan sorunu çözmekten ziyade durumu içinden çıkılması daha da zor bir hale getirmektedir. Zira alışkanlık yapma özellikleri olan, genellikle çeşitli uyarıcı maddeler de ilave edilen bu tarz içecekler zaman içinde kişiyi kısır bir döngünün içine sokarak yaşam kalitesini iyice bozar, genel sağlığı da etkiler. Depresyon, stres ve bazı enfeksiyonlar yorgunluk yapabildiği gibi kansızlık, bazı vitamin ve minerallerin eksikliği, kan şekeri düşüklüğü ve bazı hormonların yeterince salgılanamaması gibi durumlarda da yorgunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Sağlıksız fast food tarzı hazır besinler, hareketsiz bir yaşam biçimi, spor aktivitelerinden uzaklaşmak, sıvı tüketiminde eksiklik, kahve-çay tüketiminde aşırıya kaçmak, sigara, alkol kullanımı, uykusuzluk, gece geç vakitlere kadar çalışmak, uyku apnesi, depresyon, akut ya da kronik bağırsak hastalıkları (kabızlık, ishal vb), tuz tüketimindeki aşırılık ya da eksiklik, yorgunluğun sık görülen nedenlerindendir. Yorgunluk devamlı bir hal almış ise demir, B12 vitamini, B1 vitamini (tiamin), D vitamini, omega-3, potasyum, sodyum ve magnezyum, eksikliği ilk akla gelen vitamin ve mineraller olmalıdır. Hangi vitamin mineral vb eksikliği var ise ilk önce yerine konmalıdır. Kan şekeri düşüklüğü, tiroid hormonu azlığı ve böbreküstü bezinin az çalışması da (kortizol hormonu eksikliği) yorgunluk yapan diğer nedenlerdir.

 

 

Takip edilen ,,,,,,,