Krizopraz Taşı Faydaları

KRİZOPRAZ - Hasan KocabaşKrizopraz, Kalsedon mineralinin değerli taş statüsündeki alt türlerindendir.Rengi soluk yeşil, sarımsı yeşil, elma yeşili veya kendine özgü yeşil (dolar yeşili) dir. Bu rengi veren, bünyesindeki nikel elementidir.İnsanın hoşuna giden bir ışıltısı vardır.Çoğunlukla Avustralya Yeşim diye adlandırılır. Zira renkleri şaşılacak derecede birbirine benzer.

Diğer adları: ZAFER TAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN (SiOa) + (Eser miktarda) Nikel, Magnezyum
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu taş grubu: KALSEDON
Kristal sistemi: HEKZAGONAL
Sertlik derecesi: 6,5 – 7
Özgül ağırlığı: 2,65
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, REÇİNEMSİ
Işığı geçirgenlik: YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Karıştırılabileceği taşlar: YEŞİM
Sembolize ettiği hususlar: RUHSALLIK, BAŞARI, GALİBİYET, AŞK, DENGE
Özdeşleştiği gezegen: VENÜS, MERKÜR, AY
Özdeşleştiği ay: MAYIS
Özdeşleştiği çakra: KALP
Çıkarıldığı buşhca ülkeler: USA, BREZİLYA, İSVİÇRE, BURMA
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ,
BAŞAK ve TERAZİ burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Prostat bezi sağlığını korur, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Korkuları temizler, cesaret ve özgüven sağlar.
Dikkat, kararlılık, odaklanma (yoğunlaşma) sağlar. Mental hastalıkların tedavisine yardım eder.Yüksek tansiyonu dengeleyebilir.Mutluluktan uçma veya geçici çılgınlık gibi zamanlarda denge ve uyum sağlayarak kalpteki baskıyı hafifletir, kalp krizi riskini azaltır. Kan dolaşım sistemi için yararlıdır. Kalp dokularındaki hasarı onarır.Göz problemlerinin giderilmesinde yararlıdır. Gözleri güçlendirir. Görme zayıflığını ve diğer göz problemlerinin tedavisine yardım eder.Uykusuzluğu tedavi amacıyla kullanılmıştır. Kâbus görmeyi engeller.Cinsel problemlerin, cinsel dengesizliklerin, özellikle psikolojik cinsel sorunların ortadan kalkmasına yardım eder. Kadınlarda doğurganlığı artırır. Erkek kısırlığının ortadan kalkmasına yardım eder.Mide asidini dengeler.Böbrekleri sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Umut ve sevinç duygusu oluşturur, huzursuzluğu ortadan kaldırır. Yaraların,özellikle gönül yaralarının iyileşmesini hızlandırır.Anksiyete için yararlıdır. Öfkeyi ve korkuyu yatıştırır. Depresyon durum unda rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Kıskançlık, dargınlık, bencillik, açgözlülük, kuruntu ve benzeri olumsuz duyguların temizlenmesine yardım eder.
Akıl hastalıklarının, özellikle nevrozların tedavisinde kullanılmaktadır.Klostrofobiyi (kapalı yerde kalma korkusunu)
hafifletir.Hipokondri (hastalık hastalığı) hastalarının kullanması tavsiye edilmektedir.Sinir sistemi sağlığım korur.
Yüksek ateş ve aşırı vücut ısının düşürülmesine yardım eder.Bağışıklık sistem inin hatalı tepkilerinin tedavisine yardım eder.Karaciğeri sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Sigara içenlerin kullanması yararlıdır.
Akciğeri sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder. Akut bronşit tedavisinde yararlı olabilir.Artrit ve romatizma tedavisinde yarar sağlar.Gut hastalığının tedavisine yardım eder.Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya yardım eder.Hipoglisem i tedavisinde etkilidir.Aşırı hareketlilik (Hiperaktivite) tedavisine yardım eder.

 

Takip edilen ,,,,,,,