Krill Yağı ile Omega-3 Balık yağı Arasındaki Farklar

Her ikisinde de eicosapentaenoic asit (EPA) ve docosahexaenoic asit (DHA) omega-3’leri var.

Aradaki farklar şunlar:

1.Krill omega-3 yağ asitleri fosfolipide bağlı (fosfolipid yapısında) iken balık omega-3 yağ asideri trigliseride bağlıdır.

2.Krill yağı astaxanthin isimli çok kuvvedi bir karotenoid türü antioksidan maddesine sahipken, standart balık kaynaklı omega-3’lerde böyle bir madde bulunmaz.

3.Krill yağının içinde bulunan EPA, DHA isimli omega-3 yağ asitlerinin miktarı, balık kaynaklı ürünlerin içinde bulunan omega-3 yağ asitleri miktarına göre oldukça düşüktür. Balık kaynaklı omega-3 yağ asitleri kapsül başına 3-10 kata kadar daha fazla EPA, DHA içerir.

4.Krill yağı.

Krill yağı omega-3’lerinin fosfolipid yapıda olması nedeniyle daha kolay emildiği iddia edilmişse de bunu kanıtlayan yeteri kadar insan çalışması yoktur.

Srigley ve arkadaşlarının Lipids dergisinde 2018 yılının temmuz ayında yayınlanan bir araştırmasında ABD’de piyasada satılan 22 krill oil destek ürününün 10’unda krill omega-3’ten çok yağ asit esterleri olduğu (%4l-75 oranında) saptanmış ve bu ürünlerin ileri derecede kontrol edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Takip edilen ,,,,,,,