Kolin Nedir?

Kolin, vücutta karaciğerde oluşabildiği gibi beyinde de fosfatidiletanolamin yoluyla oluşmaktadır. Hücre zarlarında fosfolipidlerin yapısına girer ve burada fosfatidilkolin formunda bulunur.

Ancak vücutta oluşan kolin miktarı az olup gıdalarla alınması gerekir. Kolin, hücre membranlarındaki fosfolipidlerin ve beyindeki nörotransmitter denen hormon yapısındaki maddelerin ve özellikle asetilkolin oluşmasında öncü rol oynar. Kolin ayrıca trigliserid denen yağların yakılmasında rol alır. Gebelik sırasında beynin gelişimi için kolin gerekir ve plasenta yoluyla bebeğe geçer. Doğumdan sonra da bebeğe anne sütü ile kolin geçer. Kolin, kollajen sentezini artırır.

1998 yılında kolin yaşam için esansiyel bir madde olarak değerlendirilmiş ve ABD Tıp Enstitüsünün Gıda ve Beslenme Bord’u [The Food and Nutrition Board (FNB)] tarafından günlük referans gıda alım miktarları belirlenmiştir. 19 yaş üzeri erişkinler için kolin ihtiyacı kadınlar için günlük 425 mg, erkekler için 550 mg’dır. Kolinin görevi asetilkolin, fosfolipid ve betainin öncü maddesi olmasıdır.

Kolin, gıdalardan en çok yumurta sarısı, balık yumurtası (havyar), balık, sakatatlar, bira mayası, İngiltere’de marmit olarak satılan maya (brewer yeast), karaciğer, shiitake mantarı, kinoa, yerfıstığı ve cevizde vardır. 100 gram (yaklaşık 4 yumurta sarısında) 682 mg kolin vardır. Diyetle alman kolinin çoğu fosfatidilkoline dönüşür. Gebelikte çocukta nöral tüp hasarından korur. Günde 3500 mg’dan fazla kolin alınmamalıdır.

Kolin alan kişilerde beyin fonksiyonlarının daha iyi olduğu, performansın arttığı, alkolün beyne yaptığı zararlı etkilerin önlendiği saptanmıştır. Çok içki içen hamilelerde kolin desteği çalışmaları yapılmıştır.

Kolin vücutta damar sertliğini tetikleyen trimetilamin N-oksidin (TMNO) ön maddesi olduğundan korkulmuşsa da, günde 3 tane yumurta yiyenlerde plazma kolini artmış olmasına rağmen TMNO artmamıştır. Lesitin destekleri içinde % 10-20 fosfatidilkolin vardır.

Kolin yerine piyasada Alfa GPC kolin (kolin alfoscerate, alpha glycerol phosphoryl choline) pazarlanmaktadır. Alfa GPC, asetil kolinin ön maddesidir.

Diğer bir ürün ise CDP-Kolin olup buna citicoline veya cytidine diphosphate-choline (CDP-Choline) denir. Vücutta kolin ve cytidine dönüşür. Bunlarla ilgili yeteri kadar bilimsel çalışma yoktur.

Takip edilen ,,,,,,,