Keratin Nedir?

Keratin, vücudumuzda çoğu dokuda bulunan ve hücre iskeletini oluşturan liflerden biridir. Hücre iskeletini aktin filamentleri ve mikrotubullerle beraber yapar. Bunlar disülfid (iki kükürt atomu) bağlarından oluşur. Keratinlere orta derece fibriller veya filamentler (intermediate fılaments-IF) denir. Keratin sayesinde doku sağlam durur. Keratin azalınca dayanıklılık azalır.

Saç kılları, tırnak ve diş sert keratinden zengindir. Ciltte yumuşak keratin vardır.

Keratinin 6 ana tipi ve bunların da alt tipleri vardır. Toplam 50’den fazla keratin tipi vardır.

Aşağıda bazı tipleri verilmiştir:

  • Tip-1 keratin: Asit keratin.
  • Tip-2 keratin: Temel keratin. Bu ikisi epitel hücrelerinde bulunur ve çok farklı isimleri vardır: Desmin, vimentin, periferin, glial fibriler asidik protein, sinkolin.
  • Tip-3 keratin: Kaslarda, mezenşim hücrelerde, glial hücrelerde ve sinir hücrelerinde bulunur ve ismi paranemindir.
  • Tip-4 keratin: Nörofilaments, alfa-interneksin, sinemin ve nestin ketarinleridir ve sinir, kas ve nöroendokrin hücrelerde bulunur.
  • Tip-5 keratin: İsmi lamin olup nükleus memranında bulunur.
  • Tip-6 keratin: Filensin ve fakinin olup çoğunlukla gözdeki lenste bulunur.

Tip-1 keratinin K9-K28 ve tip 2 keratinin K1-K8 ve K771-K80 alt grupları tip 1 /tip2 çiftleri yaparak farklı epitel hücrelerinde çoğunlukla bulunur. Bu keratin tipleri karaciğerde farklı çiftler halinde, başka dokuda farklı çiftler halinde bulunur.

Keratinlerin, özellikle K8/K18 keratinlerin insülin sinyalizasyonu,

şeker metabolizması ve karaciğer sirozunda önemli rol oynadığı ortaya konmuştur.

Tırnaklarımızda keratin ve tip-1 kollajen vardır. Tırnaktaki keratin değişiklikleri kemik mineral dansitesi hakkında bilgi verir. Tırnak keratinindeki sülfür bağları (S-S) azaldıkça kemik erimesi de artmış olarak bulunur.

Keratin deride, tırnaklarda, dişlerde ve saçlarda bulunan protein yapısında bir maddedir. Dayanıklılığı artırır. Saçlara yapılan boya, fön, maşa, düzleştirici gibi işlemler keratin miktarını azaltır. Saçın canlı ve düzgün görünmesini sağlayan keratin azaldıkça saçlar mat ve kuru gözükür.

Keratin gıdalarda bulunmaz. Bu nedenle vücutta keratin desteğini sağlayacak bol sebze ve meyve ile beslenmek, yani Akdeniz diyeti yapmak gerekir.

Supplement olarak ağızdan keratin almak hiperkeratozis denen cilt hastalığına neden olabilir. Formaldehit taşıyan sıvı keratinler saçlara uygulanırsa saç kaybına neden olabilir. Bu nedenle saç için dıştan uygulanan keratinin sağlıklı olması gerekir.

Güney İtalya’da yetişen annurca tipi elmadan elde edilen oligomerik procyanidin ve özellikle procyanidin B2 isimli polifenolün keratin sentezini artırarak alopesi (saç kıran) hastalığında faydalı olduğu klinik bir çalışmada gösterilmiştir.

Takip edilen ,,,,,,,