Kehribar Özellikleri

Soyu tükenmiş bir çam türünde bulunan ve Süksinik asit içeren fosil haline gelmiş,taşlaşmış reçinedir. Milyonlarca yıl önce oluşmuş tek parça halinde olanlar mücevherat yapımında kullanılmaktadır. Amber, bünyesinde kırıntılar bulunan hareketli görünüme sahiptir. Oldukça yumuşak ve hafiftir.Başlıca iki çeşidi vardır: İlki kırmızımsı sarı veya içinde kırmızı bulunan sarı(portakal), yani kehribar rengindedir.İkincisi ise donuk sarı renktedir. Eskitilmiş kehribar olarak da bilinir.

Diğer adları: AMBER, REÇİNE TAŞI, BERNSTEÎN (İSVİÇRE TAŞI)
Bünyesindeki başlıca mineraller: KARBON, HİDROJEN, OKSİJEN, SÜKSİNİK
ASİT, SU ((C]2H20O) + Süksinik Asit + Su)
Kimyasal grubu: ORGANİK MATERYAL
Bağlı olduğu taş grubu: –
Kristal sistemi: –
Sertlik derecesi: 2,5
Özgül ağırlığı: 1 ,0 5 -1 ,1 5
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: REÇİNE
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: KONKOİDAL, GEVREK veya SAĞLAM YAPILI
Karıştırılabileceği taşlar: SAHTELERİ (Plastik, cam, sentetik, çam akması, kauçuk)-
Özdeşleştiği sayı: 3
Özdeşleştiği gezegen: GÜNEŞ
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ, HAVA
Özdeşleştiği hayvan: BÖCEK
Özdeşleştiği çakra: TÜM ÇAKRALAR, ÖZELLİKLE DALAK, SOLAR PLEKSUS,
BOĞAZ

Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Baltık Denizi, Burma, Lübnan, Sicilya, Meksika, Romanya, Almanya, Kanada
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak ÎKİZLER, BOĞA, ASLAN,
TERAZİ, KOVA burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Bedeni güçlendirir. Ağrıları ve negatif enerjiyi em erek, bedenin kendisini iyileştirmesini sağlar.Aşırı pıhtılaşma problemlerinde yararlıdır. Trombositopeni hastaları ise kullanmamalıdır.Özellik le sol el veya bilekte bulunduğunda vücutta elektrik yığılmasına engel olur. Stresi hafifletmekte etkilidir. Sükûnet sağlayıcı enerji verir.Akıl ve zekâyı uyandırıp harekete geçirir, doğru karar vermekte yardımcı olur. Hafıza gücünü artırır. Belleği temizler.Lenfatik Sistem i sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Kalbi sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder. Kanı temizler.Dokuları yenileyip güçlendirir, böylece yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. İksirini yaraların üzerine dökmek yaraların hızla kapanmasına yardım eder.

Zayıf bedenlere kilo aldırır.Tüm ağrı sorunlarında iyileştiricidir. Ağrı (sancı) bulunan beden bölümlerine sürüldüğünde ağrıyı azaltır. Özellikle romatizmal ağrılarda etkilidir.Deri hastalıklarını tedavi eder. Derideki kuruluğu, kaşıntıyı ve döküntüyü önler. Deri sağlığını korur. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir

Bebeklerin boynuna takılan kehribar kolyenin, onu zehirlenmelerden ve korku verici hallerden koruduğuna inanılmaktadır. Bebeklerin, ağrı çekmeden diş çıkarmasını kolaylaştırır.Doğurganlığı teşvik eder. Yumurtalıkları sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Sindirim sistem inin, özellikle bağırsakların düzenli çalışm asını sağlar. Mide bölgesi hastalıklarının tedavisinde iyi sonuçlar verir. Bekletildiği suyu içmek daha yararlıdır. Kabızlık ve ishal tedavisine yardım eder.Böbrek ve mesaneyi temizler, sağlıklı çalışmasını sağlar.

Doğumu kolaylaştırır. Gebelikte kullanılması yararlıdır, anneyi ve bebeği korur.Kemik iliği eksikliklerine kaşı şifadır.Omurga sorunlarının giderimine yardım eder. Kemikleri sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.Depresyonu engellemekte yararlıdır. İntihara eğilimli olanlar için yararlıdır.İnsana hayatta kalma kararlılığı verir.Psikolojik takıntılara (O K B) karşı iyi gelir. Psişik saldırılardan korur.

Diş ağrısı ve diş eti iltihabı giderim inde yararlı olabilir.Gerdanlık olarak kullanılırsa boğaz ve Tiroid bezi iltihaplarını yok eder, guatrın oluşmasın önler, oluşmuşsa önce büyüm esini durdurur ve sonra küçülterek ortadan kaldırır. Bademcik hastalığını iyileştirir.Sinir sistemini yeniler ve güçlendirir. Merkezi Sinir Sistem i hastalıklarını tedaviye yardım eder. Beynin sağ ve sol loplarının dengeli çalışmasını sağlar.Alzheimer ve Parkinson hastalığının etkilerini hafifletir.Enfeksiyonun yayılmasını durdurur. Kehribarın içinde bekletildiği su, doğal bir antibiyotiktir.Astım , bronşit gibi solunum yolları hastalıklarını önler, oluşmuşsa iyileşmesine yardım eder.

Takip edilen ,,,,,,,