İnsan Vücudundaki En Çok Bulunan Kalsiyum’u Tanıyalım

Kalsiyum, insan vücudunda en bol bulunan mineraldir. Vücut ağırlığının %1,5’ten fazlasını oluşturur. Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemiklerde ve dişlerde (hidroksiapetite), geri kalanı yumuşak dokularda bulunur. Yetişkin bir insanın vücudundaki kalsiyumun çoğu sürekli olarak kemikten kana karışır ve yeniden kemik yapımında kullanılır. Bu nedenle, hayatımız boyunca kemiklerimize giren ve çıkan kalsiyum oranının dengede tutulması sağlıklı kemikler için çok önemlidir. Kalsiyum ile D vitamini kemik sağlığı için birlikte hareket eder.

Kalsiyumun, kemik ve sağlıklı dişlerin oluşumuna sağladığı katkılarının yanı sıra pek de bilinmeyen ama sağlık açısından çok önemli bir başka özelliği daha bulunur, o da vasoldilator etkili, yani damar genişletici özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle sağlıklı dolaşım için de zaruridir. Ayrıca kalp atışının düzenlenmesine, kasların sağlıklı çalışmasına ve kanın pıhtılaşma özelliği kazanmasına yardımcı etkileri vardır.

Kas gücü ve sinir iletimi için kalsiyum gereklidir. Kalsiyum, kaslarda troponin-c denen bir proteine bağlanır ve bu sayede kaslarımız hareket edebilir ve kasılabilir. Kalsiyum, yine kaslarda kalmodulin isimli bir proteine bağlanarak enerji kaynağı olan glikojenin (şeker deposu) parçalanıp kas kasılması için gerekli enerjinin ortaya çıkmasını sağlar. Görüldüğü gibi, kaslar kalsiyum olmadan yeteri kadar görev yapamaz.

Kalsiyum düşüklüğü olan kişilerde osteoporoz, rikets, osteomalasi, hipertansiyon, insülin direnci, obezite ve kolon kanseri daha çok görülür. Kalsiyum düşüklüğünün gebelikte oluşan preeklampsi hastalığı ile ilişkisi vardır.

Kalsiyum, hücre içi ve dışı birçok olayda sinyalizasyon görevi üstlenir. Bu nedenle hücre yaşamı ve ölümünde; mitokondriumda enerji mekanizmasından, reaktif oksijen ürünleri oluşumuna ve tat duyusu gibi birçok önemli olayda rol oynar.

 

Takip edilen ,,,,,,,