Kalsiyum Takviyeleri Hakkında

Doğal kalsiyum takviyeleri minerallerden, oyster Shell ve bazen koral kalsiyum olarak sağlanır. Koral kalsiyumun antioksidan özelliği vardır ve daha iyidir. Piyasada satılan kalsiyum ilaçlarının çoğu kalsiyum karbonat veya kalsiyum sitrat şeklindedir. Diğer kalsiyum supplementler kalsiyum hexsapeptit, laktat, malat ve gluconat şeklindedir.

Kalsiyum ilaçlarındaki elementel kalsiyum miktarı önemlidir. Elementel kalsiyum, vücuttan emilen kalsiyum miktarıdır. Bu ne kadar yüksekse o kadar yüksek kalsiyum alırsınız.

Kalsiyum karbonat ucuz ve kolay bulunur, içinde çok yüksek oranda (%40) elementel kalsiyum vardır ve emilimi yüksektir. Sabah alımı uygundur ve günde 2-3 defa alınır.

Mide asidi az olanlarda kalsiyum sitrat daha iyi emilir. İçinde elementel kalsiyum %21 oranında olduğundan daha fazla alınması gerekebilir.

Diğer kalsiyum ilaçları kalsiyum glukonat, kalsiyum laktat ve kalsiyum fosfattır. Bunlarda elementel kalsiyum düşüktür.

Kalsiyum hapları bir defada 500 mgdan fazla alınmamalıdır. Emilimin iyi olması için örneğin 1000 mg’lık kalsiyum hapı bir defada değil, ikiye bölünüp iki defada alınmalıdır. Kalsiyum hapları alırken birlikte D vitamini ve magnezyum almak daha iyi emilim sağlar.

Kalsiyum alımı midede yanma, gaz, kabızlık yapabilir. Bu tür şikayetler varsa ilacı başka marka ile değiştirin, yemekle birlikte alın.

Takip edilen ,,,,,,,