Kalsit Taşı Özellikleri

Kalsit, kalsiyum karbonat bileşeninin kristalleşmiş halidir. Son derece şaşırtıcı renk ve biçimlerde, doğada yaygın
şekilde bulunan bir mineraldir. Katışıksız kalsit saydam renksiz veya beyazdır.Değişik minerallerin katkılanmasıyla
sarı, yeşil, mavi, turuncu, gri, kahverengi, kırmızı, siyah, pembe renklerdedir.Nadiren yanardöner renklere sahip kalsit de bulunmaktadır.Sıcaklık – soğukluk ve yüksek – alçak basınç etkileriyle Kalsit Aragonite, Aragonit ise Kalsite dönüşebilmektedir.

Diğer adlan: Calcite, KİREÇTAŞI
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, KARBON, OKSİJEN (CaC03) + (Eser
miktarda ve renklerine göre değişken) Demir, Magnezyum, Manganez, Silisyum, Alüminyum, Çinko, Kobalt, Baryum, Stronsiyum, Kurşun, Bakır, Nikel, Vanadyum, Krom, Molibden
Kimyasal grubu: KARBONAT
Bağlı olduğu taş grubu: KALSİT GRUP
Kristal sistemi: TRİGONAL, HEKZAGONAL
Sertlik derecesi: 3
Özgül ağırlığı: 2,71
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARIŞAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Karıştırılabileceği taşlar: ARAGONİT, SELENİT, KUVARS
Sembolize ettiği hususlar: HAFIZA, DİKKAT, ŞANS, İLETİŞİM
Özdeşleştiği sayı: 8
Özdeşleştiği çakra: BOĞAZ (Mavi renklisi), TEPE (RENKSİZ, ALTIN), DALAK
(TURUNCU), KALP (PEMBE, YEŞİL)
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: TÜM TÜNYA

İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, YENGEÇ, TERAZİ ve
BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Enerji yükseltici (güçlendirici), tem izleyici ve dengeleyici fonksiyona sahiptir. Oda, beden, ofis gibi bulundurulan ortamdaki negatif enerjiyi temizler, pozitif enerjiyi yükseltir. Böylelikle maddi ve ruhsal bedeni olumsuz yüklerinden arındırır, hastalıkların iyileşmesini ve çocukların (özellikle bebeklerin) büyüyüp gelişmesini hızlandırır.
Çalışanlarda durağan enerjiyi aktivite ederek motivasyon oluşturur ve bunun sürmesini sağlar.

Kanın pıhtılaşmasını teşvik eder.Mavi Kalsit, ilişkilerin dengeli biçim de yürütülmesine yardım eder. Haberleşme ve iletişim de sükûneti sağlar.Özgüven ve özsaygı oluşturur.Hafızayı güçlendirir, zihni tem izler ve berraklaştırır, bir konu üzerinde yoğunlaşmayı sağlar. Bu fonksiyonuyla öğrenciler, öğretmenler ve akademisyenlerin kullanılması için ideal bir taştır.Mavi ve Yeşil Kalsit, yüksek tansiyonu düşürür, norm al seviyesine getirir, kan basıncını rahatlatır.
Kanı, zararlı parçacıklardan ve zehirli kimyasallardan temizler.Mavi ve Yeşil Kalsit, kalp için yararlıdır, kalbi korur, kalp ritm ini düzenler ve istikrarlı hale getirir.Turuncu Kalsit, beyin ve bedenin canlanması ve yeniden hayat bulması için,kan dolaşım sistem inin fonksiyonel çalışmasını sağlar.

Ev içi ilişkilerde, uyuşmazlıkların tatlıya bağlanmasında yararlıdır. Bir odaya konulan renksiz Kalsit, odadaki olumsuz enerjiyi temizler, kavga ve stres ortamını umut ve sevgi ortamına dönüştürür.Görme bozukluğu problemlerinde yararlıdır. Gözleri iyileştirir, göz yorgunluğunu giderir.Yastık altına konulursa kâbuslardan ve uyurgezerlikten korur.Kasları ve bağdokularını güçlendirir, kas zayıflığını giderir. Dokuları korur ve iyileştirir.Tüm ağrıları hafifletir.Deriyi sağlıklı hale getirir. Deri hastalıklarında kullanılır.Çocukların (özellikle bebeklerin) büyüyüp gelişmesini hızlandırır. Bebeklerin diş çıkarmasını takviye eder.Mide ve bağırsaklar (sindirim sistem i) için yararlıdır. Bulantı, kusma, kabızlık gibi hallerde bağırsakları yatıştırır. Kolon (kalınbağırsak) hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.Tembellikle mücadele gücü vererek, çalışkan olmaya yardım eder. Aksilikler karşısında direnme ve yenme gücü verir.

Turuncu Kalsit, yeni projeler gibi tüm yeni başlangıçlar için yararlıdır. Yeni iş imkânları ve iş fırsatları için kendinize inanmanıza, güvenmenize ve kendinizi tanım anıza yardım eder.Yeşil Kalsit, böbrekleri ve mesaneyi sağlıklı tutar.Bedendeki kalsiyum oranım dengeler. Bu suretle iskelet sistem ini güçlendirir, dolayısıyla kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar. Sırt (kürek kemiği, kaburgalar) ve omurga için yararlıdır.Anlayış, hoşgörü ve bağışlama duygusu verir.Kullanan kişide iç barış ve iç huzuru oluşturur. Duygusal stresi duygusal denge sağlar, sakin kalabilme gücünü yeniler.Turuncu Kalsit, yaşamdaki değişimler gibi tüm yeni başlangıçlar için yararlıdır. Depresyonu yenmek için yardım eder. Keder ve ıstırabı yatıştırır.Boğaz, gırtlak iltihapları için şifadır.

Yaşlılık yıllarında kullanılması da yararlıdır. Zihinsel dengenin orijinal haline getirilmesine yardım eder, Demans, Alzheimer gibi hastalıklardan korur, tedavisine yardım eder.Saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.İltihap giderim inde etkisi şaşırtıcıdır. Akciğer, boğaz, gırtlak iltihaplan ile sinüzit için yararlıdır.Timüs bezinin düzenli çalışmasını sağlar, dolayısıyla bağışıklık sistemini düzenler, güçlendirir.Karaciğer ve dalak fonksiyonlarının düzenlemekte ve düzeltmekte görev yapar,hastalıklarını iyileştirmeye yardım eder.Alkol ve diğer bağımlılıkların tedavisinde yarar sağlayabilir.Göğüs ve akciğer rahatsızlıkları için yararlıdır.Panzehir ve güçlü bir antioksidandır. Kanı / bedeni, zararlı parçacıklardan ve zehirli kimyasallardan temizler.Kıkırdakların ve eklemlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Eklem iltihabını ve ağrısını gidermekte yararlıdır. Kemiklerde biriken kalsiyumu eriterek kireçlenmeyi temizler.

Migren ve diğer baş ağrıları için yararlıdır.Mikroplara (virüs ve bakterilere) karşı antiseptik etkilidir.Turuncu Kalsit, safra kesesi hastalıklarının tedavisine yardım eder.Turuncu Kalsit, mukozayı (balgam ve tükürük salgılayan uzuvları) düzenler.

Takip edilen ,,,,,,,