Kalsedon Taşı Özellikleri

Kuvars ailesinden olan Kalsedon, çok genel bir tanımlamadır ve Akik, Jasper,Sardoniks, Kantaşı, Krizopraz, Oniks,
Kaplangözü gibi bağımsızlaşmış alt türleri de kapsamına almaktadır.Bu nedenle Kalsedon, çeşitli tonlarıyla mavi, gri, sarı, yeşil, pembe ve renksiz türlerine ad olmuştur. Yapısıyla alt türlerinden ayrılır. Örneğin Akik bantlı, Jasper desenlidir. Kalsedon ise genel yapı itibariyle tek ve düz renklidir. Mavi renklilerinde bazen daha açık mavi çizgiler bulunabilir.

Diğer adları: Abakusz-ko, Kadıköy Taşı
Bünyesindeki başlıca mineraller: SİLİSYUM, OKSİJEN (SiO,) + (Eser miktarda) Demir, Manganez, Bakır
Kimyasal grubu: SİLİKAT, OKSİTLER
Bağlı olduğu taş grubu: KUVARS
Kristal sistemi: TRİGONAL, MONOKLİNİK
Sertlik derecesi: 6,5 – 7
Özgül ağırlığı: 2,57 – 2,65
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, MUMSU, DONUK
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM, OPAK
Kırılma şekli: UNEVEN, KIYMIKSI, KONKOİDAL
Karıştırılabileceği taşlar: AKİK
Sembolize ettiği hususlar: ERDEM, GÖNÜL GÜZELLİĞİ, DOSTLUK, CÖMERTLİK, HAYATA OLUMLU BAKIŞ
Özdeşleştiği ay: OCAK, NİSAN, KASIM
Özdeşleştiği çakra: BOĞAZ (Mavi renklisi), SAKRAL (GÖBEK ALTI), GÜNEŞ SİNİRAĞI (MİDE, SOLAR PLEKSUS)
Özdeşleştiği unsur: HAVA, SU
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: TÜRKİYE, ALMANYA, MEKSİKA

İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, İKİZLER, YENGEÇ,BAŞAK, YAY ve KOVA burçlarında daha fazla yarar sağlar. Akrep burcu insanlarının,daha güzel iletişim kurmalarına, daha iyi iç gözlem yapmalarına ve objektif davranmalarına yardım eder.

YARARLARI

Öksürüğü keser, en azından azaltır. Bunun için bir parçasının boynun sağ veya sol yanma temas ettirilmesi veya kolye olarak kullanılması gerekir.Solunum sistemini sağlıklı tutar. Öksürük oluşturmaya gerek duymadan akciğerlerdeki balgamın temizlenmesine yardım eder. Bitki (polen) alerjisini hafifletir.Fiziksel güç, canlılık, sabır ve dayanıklılık verir. Vücuttaki negatif enerjiyi emer ve temizler.Stresi önler, sükûnet verir.İletişim gücünü artırır. Törenlerde ve grup çalışmalarında kararlılığı artırır.Hafızayı güçlendirir ve yeni diller öğrenmeye yardım eder. Zihni saflaştırır ve odaklanma / yoğunlaşma sağlar.Lenf akışını teşvik eder, ödemi iyileştirir. Lenf salgı bezlerini güçlendirir,fonksiyonel hale getirir.Mavi Kalsedon, kan basıncını (yüksek tansiyonu) düşürür.Kalp ve damar gibi Kan dolaşım organları hastalıklarının iyileştirilmesine yardım eder.Hitabet gücünü artırır, konuşma becerisini yükseltir.Gözle ilgili problemleri azaltır. Göz rahatsızlıklarına iyi gelir.Kötü rüya görmeyi engeller. Uyurgezerlik tedavisine yardım eder.Çocuk hastalıklarının tedavisine yardım eder.Annelik içgüdülerini artırır, böylece anne ile bebek arasında sevgi bağı oluşturur. Meme kanallarını açar, emziren annelerin sütünü artırır.İskelet sistemi ve kemik problemlerini ortadan kaldırmaya yardım eder.Düşmanlığı, huzursuzluğu ve melankoliyi yatıştırır. Vesvese, evham, kendi kendinden şüphe problemlerini ortadan kaldırmaya yardım eder.Depresyonu hafifletir. Üzüntü ve korkuyu ortadan kaldırır, bunların yerine huzur ve sevinç verir. Histeri, Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon), OKB, Anksiyete ve Panik Atak tedavisine yardım eder.Tiroid bezini sağlıklı tutar. Ses tellerini sağlıklı tutar, ses telleri rahatsızlıklarını iyileştirir. Boğaz ve Bademcik iltihabının iyileştirilmesine yardım eder.Bunamayı önler. Alzheimer ve Demans tedavisine yardım eder.İltihaplı şişlikleri azaltır, yüksek ateş için yararlıdır.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Dalak problemlerini ortadan kaldırmaya yardım eder.Göğüs (Meme, Akciğer) kanserine karşı yararlı olabilir. Kan hastalıklarını iyileştirmeye yardım eder.Otizm ve Asperger tedavisine yardım edebilir.

Takip edilen ,,,,,