Kalsedon Taşı Faydaları

RENK Beyaz, pembe, mavi, kırmızı, gri
GÖRÜNÜM Saydam veya opak, bazen damarlı, tüm boyutlarda, genellikle jeot veya yuvarlanmış taş olarak görülür
NADİRLİK Kolay bulunur
KAYNAK Birleşik Devletler, Avusturya, Çekya, Slovakya, İzlanda, Meksika, Britanya, Yeni Zelanda, Türkiye,
Rusya, Brezilya, Fas

ÖZELLİKLER Kalsedon kardeşliği, iyi niyeti teşvik eden, grup istikrarın, genişleten besleyici bir taştır. Düşünce aktarımı ve telepatiye yardımcı olarak kullanılabilir. Bu taş negatif enerjiyi emer ve sonra onu ilerideki aktarımları engellemek için yok eder.

Eski zamanlarda Kalsedon dan kadehler yapılır ve gümüş çizgilerle süslenirdi. Bunların zehirlenmeyi engellediğine inanılırdı. Kalsedon zihne, bedene, duygulara ve ruha uyum getirir.Yardımseverlik ve cömertlik aşılayarak düşmanlığı ortadan kaldırır ve melankoliyi mutluluğa çevirir. Psikolojik olarak kendinden şüphe duymayı giderir ve yapıcı iç yansımaları kolaylaştırır. Açık ve içten bir kişilik yaratır. Olumsuz düşünce ve duygulan, kötü rüyaları emer ve yok eder.

İYİLEŞTİRME Kalsedon, açık yaraları da kapsayan güçlü bir temizleyicidir. Annelik içgüdüsünü güçlendirir ve anne sütünü arttırır, mineral özümsemesini güçlendirir, damar içi mineral birikimiyle savaşır. Bunama ve yaşlılığın etkilerini azaltır. Fiziksel enerjiyi artırır. Bedeni, duyguları, zihni ve ruhu dengeler; gözleri, safra kesesini, kemikleri, dalağı, kanı ve dolaşım sistemini iyileştirir.

KONUM Parmaklarınıza, boynunuzun çevresine takın veya kemer tokası olarak kullanın. Ya da uygun bir yere, özellikle organların üzerine ve derinizle temas edecek şekilde yerleştirin.

ÖZEL RENKLER

Genel özelliklerinin yanı sıra farklı renklerinin özellikleri aşağıda sıralanmıştır:

Mavi Kalsedon yaratıcı bir taştır. Yeni fikirleri özümsemesi için zihni açar ve yeni durumları kabullenmeye yardım eder.

Zihinsel esneklik ve sözel beceri verir, dinleme becerilerini ve iletişimi

düzenler Yeni diller öğrenme yeteneğini ve hafızayı geliştirir Bir tasasızlık hissi ve ileriye doğru iyimserce bakabilme yeteneği verir. Benlik algr geliştirir. Bu taş genel olarak İklim sihrinde ve hava değişikliklerine kaynaklanan hastalıkların İyileştirilmesinde kullanılmıştır.

Fiziksel olarak sümüksü dokuların yeniden üretilmesine, glokom gibi hava şartlarına veya basınca duyarlılıktan kaynaklanan hastalıkların  iyileştirilmesine yardımcıdır. Mavi Kalsedon bağışıklık sistemini geliştirir Kan akışını hızlandırır, ödemi alır, iltihap giderici etkisi vardır. Vücut ısı sini ve kan basıncını düşürür. Akciğerleri iyileştirir ve solunum sistemin, temizleyip sigaranın etkilerini giderir.

Ağaçsı Kalsedon berrak ve kesin düşünceleri uyarır. Bu taş, baskı veya hucum altında olduğunuzda yararlıdır, gevşek kalmanızı ve soğukkanlı bir iletişimi sürdürmenizi sağlar. Bulunduğunuz anda yaşamanızı teşvik eder ve hoşa gitmeyen sorunlarla yüzleşmenize, akıl yürütmenize yardım eder ve hayatınıza mutluluk katar. Bu taş başka insanlara dostlukla yaklaşmanızı destekler. Önyargısızca, hoşgörülü bir etkileşimi mümkün kılar Kronik hastalıklar, sigarayla ilgili sorunlar ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de yararlı bir taştır; bu gibi durumlarda uzun süre takılması gerekir. Bakırın beden tarafından özümsenmesini sağlar, karaciğeri toksinlerden arındırır, kadınların cinsel organlarındaki iltihapları giderir ve pamukçuğa iyi gelir.

Pembe Kalsedon nezaket ve tüm iyi nitelikleri destekler. Çocuksu bir merak hissi ve yeni şeyler öğrenme isteği verir. Yaratıcılığın bir biçimi olarak hikâye anlatıcılığını teşvik eder. Empati ve iç huzuru veren ruhani bir taştır. Derin bir güvenlik hissi yaratır,Bu taş özellikle psikosomatik rahatsızlıkların tedavisinde yardımcıdır. Kalbi güçlendirir ve bağışıklık sistemini destekler. Emzirmeyle ilgili, sorunları ve lenfatik sıvıların akışıyla ilgili problemleri giderir.

Kırmızı Kalsedon amaçlara ulaşmada azim ve güç verir. Ne zaman mücadele edilip ne zaman zarifçe pes edilmesi gerektiğini söyler. Güvenli bir taş olarak rüya görmeye ve bunları en olumlu şekilde yorumlamak için gereken stratejileri geliştirmeye yardımcıdır. Bir şifa taşı olarak kan basıncını yükseltmeden dolaşımı uyarır ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır. Açlık krizlerini azaltır ama gıdaların emilimini sınırladığı ve geçici bulantıya neden olacağı için uzun süreli kullanılmamalıdır.

NOT Fas’ta ve birkaç yerde daha gümüş veya diğer renklerle boyanmış Kalsedon jeotları satılmaktadır. Renkler taş ıslandığında akar ve altından beyaz ya da gri Kalsedon çıkar. Özellikleri genel Kalsedon özellikleriyle aynıdır.

Takip edilen ,,,,,,,,,,,