Jips Taşı Faydaları

JİPS (ALÇI TAŞI) - Hasan KocabaşSedimenter (çökelti) kayalar arasında,ilk çökelen minerallerdir. Su ile karışık bir çeşit maden tuzudur. Hafif sulu, esnek bir taştır. Beyaz, renksiz, gri, sarımsı, kırmızımsı, yeşilimsi, kahverengimsi, mavimsi olabilir. Çoğunlukla ince-kalın levhamsı kristalli; kısa-uzun prizmatik, iğnemsi, masif, tanesel veya lifsi biçimdedir.Ele alındığı zaman sabun hissi verir. Renkleri güzeldir ama sağlam değildir. Adını,Grekçe alevler halinde yanan şey anlamına gelen “GYPS” kelimesinden alır.

Diğer adları: ALÇITAŞI, Gypsum
Bünyesindeki başlıca mineraller: KALSİYUM, KÜKÜRT (SÜLFÜR), HİDROJEN,
OKSİJEN (C aS04. 2(H 20)) + (Eser miktarda)Selenyum
Kimyasal grubu: SÜLFAT
Bağlı olduğu taş grubu: –
Kristal sistemi: MONOKLİNİK, PRİZMATİK
Sertlik derecesi: 2
Özgül ağırlığı: 2,32
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI, İNCİMSİ
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL, PARALEL KIYMIKSI, ESNEKSİ
Karıştırılabileceği taşlar: MİKA, KALSİT, KUVARS
Özdeşleştiği ay: HAZİRAN
Özdeşleştiği gün: PAZARTESİ
Özdeşleştiği çakra: KÖK (KUYRUKSOKUMU), TAÇ (TEPE), KALP
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: TÜRKİYE, ORTA ASYA, USA, ÇİN
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak BOĞA, YENGEÇ, TERAZİ ve
BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Belleği temizler, akla verimli şekilde kullanılacak berraklığı sağlar, bir meselenin içyüzünü anlama kavrayışı verir, farkında olma yetisi oluşturur.Aşkta ve sevgi ilişkilerinde fiziksel, entelektüel, duygusal ve ruhsal yetenekleri artırır, özgüven verir.Hasret duygusunu ve aceleciliği hafifletir.Belkemiği (omurga) başta olmak üzere iskelet sistemi için yararlıdır. Omurga hastalıklarının tedavisine yardım eder.İçten ilişkileri cinsel duyarlılığı ve cinsel gücü artırır.
Üreme Sistemi için iyileştiricidir. Üreme sistemi hastalıklarının tedavisine yardım eder.

Hücre yapısının sağlıklı ve işlevsel olmasına yardım eder. Hücresel hastalıkların tedavinde yarar sağlar.Kas yapısının sağlıklı olmasında yararı vardır. Kas hastalıklarının tedavisine yardım eder.Beden dokusu için yararlıdır. Dokuları yeniler, yeniden canlanmaya destek olur. Doku ve bağdoku hastalıklarının tedavisine yardım eder.Cildin elastiki olmasını sağlar, buna yönelik merhem olarak da kullanılmıştır. Bekletildiği suyun cilde sürülmesi büyük yarar sağlar, cilt kırışıklıklarının giderilmesine yardım eder.Astım hastalığını iyileştirmek için kullandır.Harareti giderir, yüksek ateşi ortadan kaldırmakta yararlıdır

Kanserden korunmakta ve tedavisinde yararlıdır.Artrit (eklem iltihabı), Romatoid Artrit ve Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)hastalıklarında ağrıları hafifletir, tedavisine yardım eder.Karaciğeri sağlıklı tutar, yağlanmasını önlem ekte yarar sağlar. Hepatit ve Siroz hastalığının etkilerinin azaltılmasına yardım eder.Alerjilerin oluşmamasında ve giderilmesinde yararlıdır.Bekletildiği suyla yıkamak, akne ve sivilce gideriminde yararlı olabilir.

Kas ve regl kram plarını hafifletir.Trombosit düşüklüğünü gidermekte yarar sağlayabilir. Ancak anormal kan
pıhtılaşmasını da önler.Hafızanın temizlenmesi ve güçlendirilmesi için kullanılabilir.Evlilik ve arkadaşlıkta samimi ilişkiler kurulmasına yardım eder.B grubu vitaminlerin görevlerini fonksiyonel biçim de yapabilmesine yardım eder.
Saçları ve tırnakları sağlıklı tutar, büyüm esine yardımcı olur.Bağışıklık sistem ini güçlendirir, virüs ve bakterilere karşı koruma sağlar, iltihaplanmayı azaltır.

Tiroid bezini sağlıklı tutar, tiroid hormonlarının dengeli salınımına yardım eder.Kalp ve dam ar sağlığında önemlidir. Anjin ve ateroskleroz tedavisine yardım eder. Kan basıncını dengelemekte, yüksek tansiyonu düşürmekte, bu suretle kalp krizini ve beyin kanam ası nedeniyle oluşabilecek felci önlem ekte yarar sağlar.Sindirim sistem ini sağlıklı tutar, metabolizm ayı canlandırır, iştahsızlık, bulantı ve kusma, kolit gibi m ide ve bağırsak problemlerinin tedavisine yardım eder.Pankreasın sağlıklı ve işlevsel olmasına yardım eder.

 

Takip edilen ,,,,,,,