İçinde Doğal Taş Olan Su İçilir mi?

TAŞLARIN BEKLETİLDİĞİ SU İÇİLİR Mİ?

İstisnalar hariç tutulursa taşların içinde bekletildiği suyun içilmesi bazen zararlı, bazen de zehirleyicidir. Zira bu şekilde hareket etmek, taşları toz halinde yedekle aynı şeydir. Öyle ki % 73 ü arsenik olan Realgar taşının bekletildiği suyun şifa vereceğini yazan siteler bile bulunmaktadır.
Ayrıntıya girersek:
(1) KİMYASAL FORMÜLÜNDE RADYOAKTİF ELEMENT BULUNAN TAŞLAR: Radyasyonun zararı herkes tarafından bilinmekle birlikte, hangi taşların bünyesinde radyasyon olduğu çok az kimse tarafından biliniyor. Bunların suyu içilemeyeceği gibi,dokunulması, bulundurulması da tehlikelidir.

(2) KİMYASAL FORMÜLÜNDE ARSENİK, KURŞUN, ANTİMON GİBİ
DOĞRUDAN DOĞRUYA ZEHİR OLAN ELEMENTLERİN BULUNDUĞU TAŞLAR: Bunların değil bekletildiği suyu içmek, dokunmak bile tehlikeli ve zehirleyicidir. (Realgar ve Adamit gibi). Yanlışlıkla dokunulursa eller derhal sabuncuyla yıkanmalıdır.

(3) KİMYASAL FORMÜLÜNDE DEMİR, BAKIR BULUNAN TAŞLAR:
Bunların bekletildiği su da içilmez. Çünkü oksitlenmeye – paslanmaya elverişIidir. (PİRİT, MANYETİT/MIKNATIS, HEMATİT, AZURİT, MALAKİT, KRİZOKOL, TURKUAZ gibi)

(4) BU ÜÇ GRUP DIŞINDA OLUP DA SERTLİK DERECESİ 6’NIN ÜZENİNDE OLAN TAŞLAR: Bunların suyu içilebilir. Çünkü suda ya hiç çözünmezler yahut çok uzun sürede eser miktarda (binde veya milyonda bir oranında) çözünürler ki bu miktarlar beden için zararlı değildir. Etkilerini enerji geçişi şeklinde gösterirler.

Takip edilen ,,,,,,,