Hematit Taşı Özellikleri

Bünyesinde yoğun olarak bulunan demir nedeniyle, kütlesel ağırlığı fazla olan,metalik, koyu gri görünümlü bir taştır.
Rengi siyah, gri veya kırmızımsı kahverengidir. Parlaklığı metaliktir. Genellikle opaktır, yani saydam değildir. Bazıları ise yarısaydamdır.

Diğer adlan: Hematin
Bünyesindeki başlıca mineraller: DEMlR, OKSİJEN, MAGNEZYUM, TİTANYUM
(Fe2 0 3 +(Mg, Ti)) + (Eser miktarda)Krom, Alüminyum, Manganez, Silisyum, Toryum, SU
Kimyasal grubu: OKSİTLER
Bağlı olduğu taş grubu:
Kristal sistemi: HEKZAGONAL – ROMBOHEDRAL
Kanştırılabileceği taşlar: MANYETİT (MIKNATIS TAŞI)
Sertlik derecesi: 5,5 – 6,5
Özgül ağırlığı: 5,26
Çizgi rengi: KIRMIZI, KIRMIZIMSI KAHVERENGİ
Parlaklığı: METALİK
Işığı geçirgenlik: OPAK, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL
Sembolü olduğu husus: BİREY VE TOPLUM ARASINDAKİ İLİŞKİLERDE DENGE
Özdeşleştiği unsur: ATEŞ
Özdeşleştiği gezegen: MARS
Özdeşleştiği ay: MART, ARALIK
Özdeşleştiği çakra: KÖK (KUYRUKSOKUMU)
Çıkanldığı başlıca ülkeler: Brezilya, Kanada, Güney Amerika, Çin, İngiltere, Almanya
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak KOÇ, ASLAN, BAŞAK, AKREP, KOVA ve BALIK burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Bedendeki negatif elektriği atarak bedeni güçlendirir, fiziksel enerjiyi artırır.Toprakla, yeryüzüyle, toprağın enerjisiyle bağlantı sağlar.Belsoğukluğunu önlemeye ve tedavisine yardım eder.Kanamayı (Hemonaji) durdurur. Hemofili hastalığının tedavisinde yararlıdır, kanın pıhtılaşma yeteneğini uyarır.Burun kanamalarını durdurur.
Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir. Bedende oluşan elektrik için topraklama görevi yapar.Korkuları giderir, cesaret verir, kişinin kendisine bakışını olumlu hale getirir, özgüven sağlar.

Zihni berrak hale getirir, akıl ve zekâ kıvraklığı sağlar, kolay karar verme gücünü artırır. Zihinsel stresi giderir, zihni sakinleştirir. Hafızayı geliştirir.Öğrenciler için çok yararlı bir taştır. Matematik öğrenmeye yardım eder.Kan dolaşım sistemini düzenler, kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.Dolaşım sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır.Kanı temizler, sağlıklı tutar. Anemi (kansızlık) hastalığının tedavisine yardım eder.

Göz sağlığı için yararlıdır. Şişmiş göz kapaklarını iyileştirmekte kullanılmıştır.Harap olmuş, hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder. Kas zayıflığına karşı yararlıdır. Yaraların iyileşmesine yardımcıdır.Doğumda aşırı kanamayı durdurur.

İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir. Belkemiğinin (omurganın) hizaya gelmesine ve kırık kemiklerin onarılmasına yardım eder. Beli kuvvetlendirir.Sinir sistemini düzenleyerek aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.Neşe ve istek verir. Depresyonu giderir. Hayatta kalma içgüdüsünü güçlendirir.Ankeiyeteyi tedavi eder. Barış duygusunu çoğaltır, saldırganlığı engeller. EskiMısırlılar Histeri tedavisinde kullanmıştır.Sinir ağrılarının gideriminde ve sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde yararlıdır.Karaciğer sağlığı için yararlıdır. Dalağı temizler, sağlıklı tutar.

Tümörlerin eritilmesine yardım eder.Kanser tedavisinde yararlı olabilir. Lösemi tedavisine yardım eder.Eklem romatizmalarına iyi gelir.Reglle ilgili krampları iyileştirir. Aşırı regl kanamalarını engeller.Bedendeki olumsuz enerjiyi temizler ve başkalarından gelen olumsuz enerjiyi engeller.Su ile temizlenmesi tavsiye edilmez. Su ile yıkansa bile iyice kurulamadan kullanılmamalıdır.Fazla yeme içme (oburluk) bağımlılığından kurtulmaya yardım eder.
Bacak kramplarını tedavi eder.Reynaud (Reyno) Fenomeninin tedavisinde kullanılır.

Takip edilen ,,,,,,