Halit Taşı Özellikleri

Halit tuzu - İşbilir avm blogKaya tuzu adıyla bilinen taştır. Himalaya tuzu da bu gruptadır.Temel olarak renksizdir. Bünyesine katılan farklı mineraller nedeniyle beyaz,sarı, gri, mavi, mor, pembe, kırmızı, turuncu renklere ve bunların tonlarına bürünebilir.
Kapalı denizlerin veya göllerin kurum ası sonucu oluşan sedimenter kayaçlarla birlikte, tuz tabakasının sıkışması sonucu tabakalar halinde (kübik biçimde)veya boru benzeri biçimde oluşur.

Diğer adları: KAYA TUZU, HİMALAYA TUZU
Bünyesindeki başlıca mineraller: SODYUM, KLOR (NaCl) + (Renklerine göre eser
miktarda)magnezyum , kalsiyum, potasyum
Kimyasal grubu: HALİT
Kristal sistemi: KÜBİK
Sertlik derecesi: 2 – 2,5
Özgül ağırlığı: 2,17
Çizgi rengi: BEYAZ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL, GEVREK
Karıştırılabileceği taşlar: KALSİT, SELENİT
Sembolü olduğu husus: SAĞLIK, KİŞİSEL YETENEKLER
Özdeşleştiği çakra: TEPE, TÜM ÇAKRALAR (Renksiz), KALP (Pembe),
Özdeşleştiği unsur: TOPRAK
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: ABD, Kanada, Pakistan, İngiltere, Almanya, İspanya, Hollanda, Romanya, İran
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak YENGEÇ ve BALIK insanlarında daha fazla yarar sağlar.

FAYDALARI

Tozu veya bekletildiği su egzama ve sedef hastalığının etkilerini hafifletebilir.Temas ettirilse ağrıları hafifletebilir.
Bekletildiği su buruna çekilirse burun kanallarındaki tıkanıklığı azaltır, sinüzit tedavisine yardım eder. Bekletildiği su ile gargara yapılması dişeti iltihabı giderimine yardım eder.Temas ettirilse yüksek ateşi hafifletebilir, kas kramplarını hafifletebilir.

Lamba olarak kullanılırsa oda rutubetini dengeler, astım hastaları için yarar sağlar.Antiseptik özelliktedir, çevresindeki mikropları temizler.Pembe renklileri, duygusal yaraların iyileştirilmesinde yarar sağlar, zihinsel karışıklık ve şüphe giderimine yardım eder.Deriyi sağlıklı hale getirmek için tülbent içinde küvetteki banyo suyu içine konulabilir.

UYARILAR

Suda veya nemli ortamda çözünür, kuru olarak saklamak gerekir.Mavi renklileri radyasyonlu olabilir.Masaj yapılmasında, bekletildiği suyun içilmesinde veya vücuda sürülmesinde, yenilmesinde aşırıya kaçılması halinde birçok hastalığa sebep olabilir.Örneğin tansiyonu yükseltebilir, hamile kadınlarda düşüğe veya prematüre doğumlara sebep olabilir. Saçları zayıflatıp kırılganlaştırabilir, böbreküstü bezlerinde hasar oluşturabilir, vücut sıvılarının dengesinin bozulmasına sebep olabilir, kalp yetmezliği oluşturabilir, kan basıncını artırabilir, midede gastrit ve ülser oluşturabilir, kemiklerde kalsiyum kaybını hızlandırarak osteoporoz ve osteoartrit hastalığına sebep olabilir, ödem oluşturabilir.

 

Takip edilen ,,,,,,,