Fosfor Nedir ?

Fosfor, kemik dokusunun sağlamlığı için kalsiyumla birlikte alınması gereken elzem bir mineraldir. Kemiklerde kalsiyum ve fosfor birlikte bulunur. Fosfor vücutta en fazla bulunan ikinci mineraldir. En yüksek oranla ilk sırada yer alan kalsiyum mineralidir ve %85’i kemiklerde bulunur.

Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, ceviz, badem, kuru baklagiller, tam tahıllar gibi besinler bol miktarda fosfor içerir. Ayrıca sütlü içecekler ve dondurmada da fosfor bulunur. Yukarıdaki besinleri sık tüketenlerin kemikleri fosforun da etkisiyle oldukça sağlamdır. Erişkin bir kişinin günlük 700 mg fosfor ihtiyacı vardır.

Fosforun fazlası böbreklerden süzülerek atılır. Ancak böbrek yetmezliğinin başladığı durumlarda kanda bulunan fosfor miktarı da yükselmeye başlar ve fosfor aliminin devam ettiği durumlarda kanda birikerek kabızlık, kas ve eklem ağrıları, güçsüzlük gibi sağlık sorunlarına yol açar.

Kemiklerin gelişimi için her gün yeterli oranda fosfor alınması gerekir. Fosfor alımı az olan kişilerde kemik erimesi daha sık görülür.

Normalde kandaki fosfor düzeyi 2,5-4,5 mg/dl arasındadır. Kanda fosfor düzeyi 2,5 mg/dl altındaysa fosfor yetersizliği var demektir. Kanda fosfor seviyesi alınan gıdalar, paratiroid hormonu ve kan pH’ı tarafından ayarlanır.

D vitamini fosforun bağırsaklardan emilimini artırırken, mide ilaçları PPI, fosforun bağırsaklardan emilimini engeller. Fibroblast Growth

Faktör 23 adlı bir hormon fosforun böbrekten atılmasını sağlar.

Fosforun önemli bir faydası da kalsiyum mineralinin böbreklerden atılımım azaltmasıdır. Bu sayede idrar ile fazla miktarda kalsiyum kaybeden kişilere böbrek taşı olmaması için fosfor takviyesi verilir. Fosfor, kalsiyumun bağırsaklardan dışkı yolu ile atılmasına yardımcı olur.

Kemik erimesi olan kadınların çoğunda fosfor eksikliği saptanmıştır. Kemik erimesi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar maalesef fosfor eksikliğini iyice artırmaktadırlar. Bu nedenle kalsiyum hapı kullanımı sırasında hastalar yeterli oranda fosfor almak için mutlaka bir bardak süt içmelidir. Kalsiyum hapları sütün içindeki fosforun emilimini bozduğundan, en iyisi sütü gece yatmadan önce içmektir. Kemik erimesi tedavisinde kullanılan kalsiyum haplarının kalsiyum fosfat şeklinde olması yeterli fosfat alımı için çok önemlidir. Bu nedenle, kalsiyum fosfat haplarını kemik erimesi olanlar tercih etmelidir.

Takip edilen ,,,,,,,