Dioptaz Taşı Faydaları

dioptaz Instagram posts - Gramho.comYeryüzünde az bulunan minerallerdendir bakır sulfür yataklarının oksidasyonzonlarında (bölgelerinde) oluşur. Yeraltı su seviyesinin üstünde bulunan bakır sülfür kayalarından bir kısmı, hidrotermal (sıcak su) yeraltı sularının etkisi altında oksitlenir, yani bu kayaçların atomları elektron kaybederek değişime uğrar ve Dioptaz oluşur.
Adnı, dikkat çekici görünüm taşıdığından,Yunanca “arasından seçmek” manasına gelen “dia – optos” kelimelerinden almıştır.Piroelektrik (pyroelectric) özelliğe sahiptir.

Diğer adları: Emerald Copper (Bakırlı Zümrüt)
Bünyesindeki başlıca mineraller: BAKIR, SİLİSYUM, OKSİJEN, HİDROJEN
(CuSiO,(OH)2) + (Eser miktarda) SU
Kimyasal grubu: SİLİKAT
Bağlı olduğu taş grubu: DİYOPTAZ – KRİZOKOL SERT
Kristal sistemi: HüKZAGONAL (TRİGONAL)
Sertlik derecesi: 5
Özgül ağırlığı: 3,28 – 3,35
Çizgi rengi: YEŞİLİMSİ MAVİ
Parlaklığı: CAMSI
Işığı geçirgenlik: SAYDAM, YARISAYDAM
Kırılma şekli: KONKOİDAL, GEVREK
Sembolü olduğu husus: YETENEK, SAĞLIK, SEVGİ
Karıştırılabileceği taşlar: ZÜMRÜT
Özdeşleştiği sayı: 6
Özdeşleştiği çakra: KALP
Çıkarıldığı başlıca ülkeler: Rusya, Zaire, Şili, ABD, Kazakistan, Arjantin, Avustralya, Fransa, Almanya, İran, Meksika, Peru, Yeni Zellanda, Romanya
İlişkili burçlar: Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak İKİZLER, YENGEÇ ve TERAZİ burçlarında daha fazla yarar sağlar.

YARARLARI

Sükûnet verir. Zihinsel stresten kurtarır.Sevgiyi, huzurlu olma halini ve duyguları anlamlı şekilde ifade etme gücünü artırır.Beynin kavramasına ve fikir üretmesine yardım eder. Akıl ve beden gücünü dengeler. Akıl ve dikkat için zihinde kapı açar, hafızayı güçlendirir. Zihinsel stresten kurtarır.Kalp ve kan dolaşım sistemini destekler ve fonksiyonel gücünü artırır. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Değişken kan basıncını (ritim bozukluğunu) dengeler.Kan hastalıklarının tedavisine yardım eder.Adale kasılmalarında (kramplarda) yararlıdır. Kasları güçlendirir.

Kadın üreme sistemini güçlendirir.Ülser ve benzerlerinin tedavisinde kullanılır. Asabiyete dayalı mide sıkıntılarını hafifletir.Kemikleri güçlendirir.Aurayı temizler. Yin ve Yang enerjilerini dengeler.Boşanma, ölüm, aile içi şiddete, suiistimale, ihmale, eziyetlere ve ümitsizliğe dayalı sarsıntılarda duygusal yardım için mükemmel bir taştır. Çocukluk
çağında oluşan iç yaraları iyileştirir. Hem kendim izi hem de başkalarını affetmeyi sağlar.Merkezi Sinir Sistemini destekler ve fonksiyonel gücünü artırır. Sinir sistemihastalıklarım tedavisine yardım eder.Timüs bezini güçlendirir, fonksiyonel hale getirir.

Karaciğer hastalıklarının tedavisine yardım eder.Akciğeri sağlıklı tutar, hastalıklarının tedavisine yardım eder.
Hormon salgılarının dengelenmesinde yararlıdır.Migren kronik baş ağrıları ve diğer ağrılarda iyileştirici etkiye sahiptir.Piroelektrik (pyroelectric) özelliğe sahiptir. Isıtıldığında elektrik üretir. Bu nedenle kalp ritminin düzenlenmesinde, beyin elektriğinin dengelenmesinde,böbrek taşlarının eritilmesinde, vücudun ısıtılmasında kullanılabilir.Kesiklerin ve doku bozulmalarının tedavisinde yararlıdır.Alerjilerin gideriminde yararlıdır.

Takip edilen ,,,,,,,