Demir’in Önemi !

Demir, vücudumuzda yüzlerce protein ve enzimin yapısında bulunan çok önemli bir mineraldir. Kan yapımı için yeterli düzeyde demir almamız gerekmektedir. Demir eksikliği dünyanın en sık görülen sağlık problemlerinden biridir ve dünya nüfusunun %30’unda demir eksikliği anemisi, %80’ninde ise demir yetrsizliği vardır. Ülkemizdeki kadınların ve çocukların çoğunda demir minerali eksikliğine bağlı kansızlık vardır.

Demir, kanımızda kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan ve oksijeni taşıyan hemoglobin isimli bir proteinin yapısında bulunur. Demir eksikliğinde dokulara yeteri kadar oksijen taşınamadığından yorgunluk, bitkinlik, unutkanlık, zihinsel ve fiziksel performansta azalma, bağışıklık sisteminde zayıflama oluşur. Bununla birlikte, fazla miktarda alınan demir minerali vücudumuzda birikerek sağlığımıza ciddi anlamda zararlı olabilir. Hatta bazı durumlarda ölüme bile sebebiyet verebilir.

Erişkin bir kişide toplam ortalama 3-5 gram demir vardır. Yani çok az bir miktar. Vücuttaki demirin 2/3 si hemoglobinde, %15’i ise depo edilmiş olarak (0.3-1,5 gram) karaciğer ve dalakta bulunur. Depo demirine ferritin adı verilir. Demir ayrıca kaslarda oksijen taşıyan myoglobulinde, bazı enzimlerin yapısında bulunmaktadır. Demir depoları bağırsaktan alınan demir ile düzenlenmektedir. Demir alımı yetersiz ise veya fazla kan kaybı nedeniyle demir eksikliği oluşmuşsa kansızlık meydana gelir. Kadınlarda âdet kanamalarının fazlalığı demir eksikliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde demir ekslikliği sıkça görülür

Takip edilen ,,,,,,,