D Vitamini Ne Kadar Alınmalıdır

D vitamininin günlük 4000 üniteye kadar kullanımında hiçbir sakınca yoktur.

En kolay D vitamini alma yolu, günde en az 15 dakika güneş ışığına maruz kalmaktır. Her gün el, yüz, boyun bölgesi ve kolların 15 dakika güneş görmesi gerekir. Haftada 4-6 defa (en az iki) bu işlemi yapmak faydalıdır. Eğer bu mümkün değilse, günlük en az 1000 ünite D vitamini almak faydalı olur. Güneş görmeyen ülkelerde yaşayan insanlarda D vitamini vücutta daha az olduğundan multipl skleroz denilen hastalık daha sık görülür. Ancak güneş ışığından yeterince istifade edip kan değerlerinde D vitamini düzeyleri yükselmeyen kişiler de vardır. Bıı nedenle belirli periyodik aralıklarla D vitamini düzeylerini kontrol ertirmekte yarar vardır.

D vitamini takviyesi günde 4000 üniteye kadar güvenle alınabilir. D •îtamini kanda 30 ng/ml’nin altındaysa damla, softjel kapsül veya ampul -omlarından biri kullanılabilir. Ancak klinik tecrübelerimiz damladan nyade D vitamini ampulünün kırılarak tok karnına içilmesinin daha etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Ampul formundaki D vitamininin iki eşit doza bölünerek birer hafta arayla tok karnına alınması da sağlık açısından uygun bir seçenektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan aç karnına alınmasının fayda sağlamayacağıdır. Bir miktar zeytinyağı veya keten tohumu yağı gibi sağlıklı yağ ile birlikte tüketimi D vitamini emilimini artıracağından daha faydalı olur. D vitamine ihtiyacınız olup olmadığına doktorunuz karar verir. Kullanım süresini ve dozunu yine doktorunuzun önerdiği şekilde uygulamanız gerekir. Kanda bulunan kalsiyum minerali ve D vitamini düzeyine bakılmadan kullanımı sakıncalı olabilir.

D vitamini intramüsküler de yapılabilir. Ancak intramüsküler yapılırken cilt içine değil doğrudan kas içine yapılması gerekir. Bunun için tecrübeli bir sağlık personelinden yardım almalısınız.

DEVİT-3 ampul formu hekimin tavsiyesine ve hastanın tercihine göre oral veya intramüsküler olarak kullanılabilir, ancak kalsiyum mineralindeki emilim bozukluklarında adaleye enjekte edilmelidir.

Piyasadaki D vitaminleri çoğunlukla koyun yününde bulunan lanolin maddesinden elde edilir. Liken (Cladorıia rangiferina) bitkisinden elde edilen, bitki kaynaklı D3 vitaminleri de üretilmiş, tüketicinin kullanımına sunulmuştur.

 

Takip edilen ,,,,,,,