C Vitamininin Hastalıklar Üzerinde Koruyucu Etkisi Var mıdır

Kalp hastalıklarından korunmak için C vitamini alınması önerilmektedir. Damar sertliği veya yüksek kolesterolü olanların günde 500 mg C vitamini alması kan damarlarında genişleme yapmaktadır.

Ürik asidi yüksek olanlarda ve gut hastalarında C vitamini kandaki ürik asit seviyesini düşürür.

Midede ülser ve gastrit yapan helikobakter pilori isimli bakterinin öldürülmesinde C vitamini faydalıdır.

Ateroskloroz dediğimiz damar sertliğinin önlenmesinde faydalı olduğu ileri sürülmüştür.

Katarakt oluşumunu önlemek için günde 300 mg C vitamini alınması önerilmektedir.

Tansiyonu yüksek olanlarda C vitamini tansiyonda %9 oranında azalma yapabilmektedir.

Glokomlu hastalarda C vitamini faydalı olur.

Şeker hastalarında göz, sinir ve damarlarda şekerin yaptığı hasarı önlemek için C vitamininin ilave alınması gerekir. C vitamini hücrelerdeki sorbitol denen şekeri artırarak yüksek kan şekerinin yan etkisini önler. Şeker hastalığında böbreklerde hasar oluştuğunda idrarda protein kaçağı başlar. Şeker hastalarında C vitamini alınmasıyla idrarla atılan protein miktarının azaldığı da saptanmıştır. Şeker hastaları bu nedenle mutlaka C vitamini almalıdır.

C vitamini demir ilaçlarının emilimini artırdığından birlikte alınmalıdır.

Yara iyileşmesini artırdığından, yarası olanlarda 500 mg-1000 mg/ gün kullanılabilir.

Sağlıklı bir insan için orta boy bir portakal veya bir fincan çilek, doğranmış kırmızıbiber veya brokoli günlük yeterli C vitaminini sağlar.

C vitamininin kırıklarda anlamlı derecede kemik iyileşmesini hızlandırdığı ve tendon yaralanmalarında da fayda sağladığı bildirilmiştir.

C vitamin takviyesi, tip-2 diyabetli hastalarında kan şekeri ve yüksek kan yağları düzeyini azaltabilir. Ayrıca gebelerde idrar yolu enfeksiyon oranlarını da azaltabilmektedir.

Organ yetmezliği görülme sıklığını azaltır ve cerrahi sonrası yoğun bakımda kalış süresini kısaltır. Yine C vitamini Alzheimer hastalığına karşı korur. C vitamini, mide mikrobu olarak adlandırılan H. pylori enfeksiyonunun standart tedavisine eklendiğinde bu enfeksiyonun ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir.

Akdeniz anemisi olarak adlandırılan talasemili bazı hastalarda tedavi etkinliğini artırabilir.

C vitamini oksidatif stresi azaltmaktadır, ancak kanser önlemede C vitamininin rolü açık değildir. C vitamini alımı ile mide bağırsak kanserlerini önlemede sağlanan fayda, C vitamininin diyetle alınan kanserojen nitrozo bileşiklerine karşı koruyucu etkisine bağlı oluşmaktadır. Bu sayede C vitamini alımı mide bağırsak kanseri gelişimini azaltmaktadır.

Damardan verilen yüksek dozlarda C vitamini ile akut myeloid lösemi, glioblastoma multiforme de faydalı olmuştur. Kanser hastalarında damar yolundan yüksek doz C vitamini tedavi araştırmaları devam etmektedir. Septik şoktaki hastalarda IV olarak tiaminle beraber C vitamini verilmesi faydalı olmuştur.

Tiroid kanserli hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada C, E vitaminleri ile selenyum aliminin radyoaktif iyot tedavisinin oluşturduğu oksidatif stresi azalttığı sonucuna varılmıştır.

Böbrekte oksalat taşı öyküsü olan hastalar, böbrek yetmezliği, hematokromatozis denilen demir metabolizması bozukluğu olanlar veya kemoterapi

gören hastalar C vitamini Takviyesi almadan önce doktorlarına başvurmalıdır.

Takip edilen ,,,,,,,