Bebeklere Kehribar Kolye Neden Takılır? Ne İşe Yarar?

Bebeklere Kehribar Kolye Neden Takılır

Kehribar taşı, iyileştirici özelliği ile bilinen başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok yerinde kullanılan bir doğal taş. Alternatif tıpta bu taşın 7’den 70’e herkeste hayat bulduğunu söylemek mümkün. Özellikle bebeklerde 4. aydan itibaren kehribar taşı kullanmanın bebeğe iyi geldiği ve taşın iyileştirici özelliğini gösterdiği düşünülmekte. Peki gerçekten ne işe yarar bu kehribar taşı? Bebeğinizi iyileştirir mi? Bu kolyeler gerçekten sağlıklı mı? İşte kehribar taşı ve bebeklere özel kehribar kolyeleri hakkında her şey.

        Şifalı taşların en bilineni kehribar taşını kullanmak, doğal bir antibiyotik oluşu ve iyileştirici etkileri sebebi ile günümüzde oldukça yaygın. Bu taş içerisinde süksinik asit amber asit bulundurması sebebiyle gerçekten de doğal bir antibiyotik. Hem yetişkinler hem de bebekler için farklı versiyonlarda hazırlanan bu doğal taşlı kolyelerin kullananlara oldukça güzel faydaları bulunuyor. Özellikle süksinük asidin kehribar taşı üzerinden salınımı alternatif tıpta mucizevi olarak nitelendiriliyor. Biraz daha gerilere gidecek olursak söz konusu taş zamanında ünlü bilim adamımız İbn-i Sina tarafında sıkça kullanılmış ve çok sayıda hastalığın da tedavisi olmuştur. En bilinen haliyle ne bu kehribar derseniz, kehribar kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosil bulmuş halidir. Şifasının da buradan geldiğine inanılıyor.

Kehribar Kolyelerinin Bebekler Üzerindeki Faydaları

       Bebeklerde kolye kullanmaya en erken 4. Aydan itibaren başlamak gerekiyor. Ne kadar sağlam olurlarsa olsunlar her kolyede kopma riski vardır. Uzmanlar koparak boğulma vakalarının önüne geçebilmek için sadece kehribar kolye değil ilk 4 ay hiçbir kolyenin takılmasını doğru bulmuyor. Kolye, halhal veya bileklik şeklinde alacağınız kehribar taşlarını bebeğinize ilk 4 aydan önce vermemeye dikkat edin. “İlk 4 ayı atlattık bebeğimize bir kehribar kolye almak istiyoruz ama bu doğal taşın faydalarını tam bilmiyoruz.” diyenlerdenseniz, kehribar taşının bebekler üzerindeki faydaları söyle sıralanıyor:

  • Doğal ağrı kesicidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Direnç kazandırır.
  • Vücudu yatıştırır, bebeğinizi sakinleştirir.
  • Diş çıkarma günlerinde bebeğinizi sakinleştirip ağrılarını azaltır. Huzursuzluk ve ateş gibi problemlerin önüne geçer.
  • Ayrıca diş çıkarma sırasındaki salyaların azalmasına yardımcı olur.
  • Doğal bir antibiyotik oluğundan enfeksiyon riskini en aza indirir.
  • Kulak ve boğaz yanmalarına iyi gelir.
  • Mide ekşimesi/yanması gibi durumlarda da oldukça etkilidir

Kehribar Kolyeler Bizleri ve Bebeğimizi Nasıl Etkiler?

     Doğal taşların nasıl etki gösterdiğini bilmeyen insanlar için bu faydaların nasıl gerçekleştiği tam bir muamma. Kehribar taşının etkisini nasıl gösterdiğine bir açıklık getirelim. Bu taş vücut ısısı yoluyla aktifleşir ve havaya uçucu bir yağ salar. Bu yağın deri yoluyla emilmesi ve kana karışası ile de yukarıda belirttiğimizi faydalar görülür. Vücut ısısı sayesinde salınan süksinik asidin faydalarından yararlanmak için kolyeyi bebeğinizin teni le temas edecek şekilde taktığınızdan emin olmalısınız. Aksi taktirde bu kolyeler sadece estetik olarak bebeğinizin boynunda olacaktır.

Kolyenin Bebeğim Üzerinde Bir Yan Etkisi Olur Mu?

         Kehribar kolyesi yıllardır hem yetişkinler hem de bebekler üzerinde kullanılan bir doğal taş. Bu kolyelerin henüz bir yan etkisine rastlanamadı. Ancak bir kehribar kolyesi satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Aldığınız kolye gerçek kehribar taşından olmalı maliyetleri düşürmek için plastik ve camdan yapılan kolyeler bırakın bebeğinizi iyileştirmeyi aksine boynunu tahriş eder. Ayrıca alacağınız kolyenin her taşının arasında düğüm olmasına ve kopup dağılma ve hatta bebeğinizin boğulma riskini en aza indirmesine dikkat edin. Kolyeyi alacağınız yerin güvenilir bir yer olduğundan ve gerçek kehribar taşıyla yapılmış kolyeler sattığından da emin olmalısınız. %100 güvenmediğiniz bir yerden lütfen kehribar kolye almayın, bebeğinizi riske atmayın.

Kehribar Kolyeleri Nasıl Kullanmalıyız?

       Satın almış olduğunu kehribar kolyesini ılık su ile yıkayın ve güzelce kurulayın. Kolyenizi yıkayıp kuruladıktan sonra güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz. Kehribar kolyelerinin 2-3 ayda bir kötü enerjiden arındırılması ve temizlenmesi gerekir. Bunun için yapmanı gereken 2-3 aylık periyotlardan bir gece kehribar kolyenizi toprak dolu bir kapta bekletmek. Sabah ılık suyla yıkayıp tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

    Kehribar kolyeleri duş, havuz, deniz gibi yerlerde çıkarmayı unutmayın. Son olarak uyku esnasında kopup bebeğinizin boğazına kaçma riskine karşı yatmadan önce çıkarmakta da fayda var. Kimse böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez sonuçta. Tedbirli olmakta fayda var.
Etiketler: Doğaltaş, Doğaltaş Ürünler, Hobi Ürünleri, Doğaltaş Bileklik, Doğaltaş Tesbih
Kasım 03, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı